ΑΕΛ – Ομόνοια 3-2: Χορταστικό ματς με γαλαζοκίτρινο «happy end» (vid)

Οι «Λέοντες» νίκησαν έπειτα από τέσσερα παιχνίδια και εξασφάλισαν Ευρωπαϊκό εισιτήριο για την νέα χρονιά

Σε ένα ματς το οποίο είχε δυο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα η ΑΕΛ πήρε τελικά την νίκη με 3-2 επί της Ομόνοιας στο πλαίσιο της 30ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος και εξασφάλισε  τοΕυρωπαϊκό εισιτήριο ενόψει της νέας περιόδου. Με ελάχιστες φάσεις πέρασε το Α΄ μέρος, ανάμεσα στις οποίες ήταν και το γκολ του Χουράδο στο 26ο λεπτό που με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες απελευθερώθηκαν και χάρισαν πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι με τα τέρματα των Χουράδο στο 47΄ και Μακρή στο 53΄ αύξησαν το δείκτη του σκορ στο 3-0, όμως οι πράσινοι συνήλθαν επιθετικά και κατάφεραν σε ένα 4λεπτό να σκοράρουν δυο γκολ. Μόντες στο 71ο και Ραμίρεζ στο 75ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 3-2.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Χωρίς φάσεις κύλησαν τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα. η ΑΕΛ κρατούσε περισσότερο την μπάλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει κάποια από τις δυο ομάδες να φτιάξει κάποια ευκαιρία, πέρα από μια κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 26ο λεπτό, στην πρώτης της φάση η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από ατομική ενέργεια του Αβραάμ η μπάλα κατέληξε στον Χουράδο που εξαπέλυσε ένα δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής για να κάνει το 1-0! Στην αμέσως επόμενη φάση του παιχνίδιού οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να διπλασιάσουν τα γκολ τους. Ξανά ο Χουράδο, απέναντι από τον Μεχίας, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε. Στο 33΄ μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντα Σίλβα έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε την πρώτη στιγμή της Ομόνοιας στο ματς. Οι πράσινοι έκλεψαν εκτός της αντίπαλης περιοχής και ο Κολοβός σύγκλινε και έκανε το χαμηλό σουτ το οποίο έπεσε και μάζεψε ο Βοζίνια. Στο 40΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαφράνς πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι όμως αυτή κατέληξε στα χέρια του Μεχίας.

Β΄ Ημίχρονο: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Β΄ μέρος για την ΑΕΛ, καθώς στο 47΄ ο Ροβέρτος Κώστα υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεχίας στον Μακρή με τον Χουράδο να ευστοχεί και να κάνει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια βρήκε φάση με καλές προϋποθέσεις. Ο Κολοβός έσκαψε εντός περιοχής προς τον Κατελάρη, ο οποίος όμως βρήκε την μπάλα με την πλάτη και δεν κατάφερε να απειλήσει από κοντά. Στο 53΄ η ΑΕΛ αύξησε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Αβραάμ γύρισε την μπάλα εντός περιοχής στον Χουράδο που πλάσαρε τον Μεχίας για να αποκρούσει και να δώσει την ευκαιρία στον Μακρή από κοντά να κάνει το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Νταβόρ δοκίμασε το πόδι εκτός περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μεχίας. Στο 63ο λεπτό ο Μόντες σούταρε από πλάγια θέση εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Δυο λεπτά αργότερα ο Κολοβός έπιασε την κεφαλιά, υπό πίεση στο 2ο δοκάρι, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στα επόμενα λεπτά η Ομόνοια ανέβασε ρυθμό με αποτέλεσμα να βρει δυο γκολ μέσα σε 4 λεπτά. Στο 71΄ ο Ματ σέντραρε στην περιοχή όπου ο Μόντες με κοντινό πλασέ με την μία μείωσε για τους πράσινους σε 3-1, ενώ στο 75΄ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην επίθεση γρήγορα με τον Κολοβό να περνάει εντός περιοχής στον Ραμίρεζ ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 3-2. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Κολοβός, από πλάγια θέση, έδωσε στον Μόντες που απέναντι στον Μεχίας έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια. Στο 81΄ ο Τζούνιορ πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στον Ραμίρεζ που σούταρε από το ύψος της περιοχής για να στείλει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 85ο λεπτό ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με την μπάλα να χτυπά στο τοίχος και να καταλήγει στην αγκαλιά του Μεχίας. Στο 88΄ , στην τελευταία φάση του παιχνιδιού είχαμε την καλή κεφαλιά του Γκόμεθ στο 1ο δοκάρι, την οποία όμως μάζεψε χαμηλά και σταθερά ο Βοζίνια.

Κοουτσάρισμα:

Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με 4-2-3-1 και κεντρικό επιθετικό τον Χουράδο επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο τεχνικός των γηπεδούχων. Η ΑΕΛ η οποία είχε την πρωτοβουλία στο περισσότερο διάστημα του Α΄ μέρους, παρά το γεγονός ότι δεν ικανοποίησε επιθετικά, κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στην 1η της ευκαιρία στο ματς, ενώ αμυντικά δεν απειλήθηκε. Στην επανάληψη πέτυχε άλλα δυο γκολ όμως έδειξε αμυντικές ανισορροπίες.

Αναστασίου (Ομόνοια): Με το γνωστό του 4-2-3-1 και τον Ματ στην κορυφή ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ελλαδίτης προπονητής. Ο τραυματισμός του Ατζακούν στο 20ο λεπτό τον ανάγκασε να βάλει στο ματς τον Κατελάρη δίπλα από τον Σοάρες και να περάσει πιο μπροστά τους τον Γκόμεθ. Το γεγονός ότι μοναδική στιγμή στο Α΄ ημίχρονο για τους πράσινους ήταν το σουτ του Κολοβού στο 36ο λεπτό δείχνει το πόσο πολύ υστέρησαν οι πράσινοι επιθετικά σε αυτό το διάστημα, ενώ αμυντικά δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα. Άλλο πρόσωπο έδειξαν στην επανάληψη οι πράσινοι. Τα αμυντικά λάθη έκαναν την εμφάνισή τους, ενώ στα θετικά είναι η επιθετική αντίδραση που έδειξε.

Διακριθέντες:

ΑΕΛ: Συνέχισε να σκοράρει ο Χουράδο κάτι που αναμένεται να του δώσει ώθηση ενόψει και του μεγάλου τελικού.

Ομόνοια: Καλή η παρουσία του Μόντες που μπήκε στο παιχνίδι από τον πάγκο και έδωσε λύσεις επιθετικά στους πράσινους.

Απογοητεύσαντες: Κακή αμυντική λειτουργία και από τις δυο ομάδες στην επανάληψη, σε αντίθεση με την εικόνα που έδειξαν στο Α΄ μέρος.

Διαιτησία: Σωστός στις υποδείξεις των κίτρινων καρτών ήταν ο Ροβέρτος Κώστας. Στο πέναλτι του Μαρκή περισσότερο φαίνεται να το κερδίζει ο επιθετικός της ΑΕΛ παρά να τον αποτρέπει ο Μεχίας. Δύσκολη και η φάση στο γκολ του Μόντες για το αν ο Ματ ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αβραάμ, Τζούνιορ, Λαφράνς, Α. Τεξέιρα, Αντάμοβιτς (Σίλβα 61΄), Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Αντόνια (Κυριάκου 72΄), Μακρής (Μυτίδης 64΄), Χουράδο.

Αναστασίου (Ομόνοια): Μεχίας, Μανρίκε, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας, Σοάρες (Μόντες 62΄), Γκόμεθ, Ατζακούν (Κατελάρης 24΄), Κολοβός, Ραμίρεζ, Ντάρμπισαϊρ.

Σκόρερ: Χουράδο (26΄, 47΄), Μακρής (53΄) /  Μόντες (71΄), Ραμίρεζ (75΄)

Κίτρινες κάρτες: Σίλβα / Βύντρα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα