Σταμάτησε...στον Πάμπο! (vid)

Η ΑΕΛ τις λίγες φάσεις, ο Ολυμπιακός κερδισμένος...

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις το 0-0  ήταν λογική εξέλιξη. Το δεκάλεπτο από 35 – 45 ήταν ουσιαστικά αυτό που άξιζε στο σημερινό ματς.

Α ημίχρονο

Ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς η μεν ΑΕΛ ήθελε την νίκη για να ανέβει στην βαθμολογία και η δε Δόξα το βαθμολογικό όφελος. Με τον Πάμπο Χριστοδούλου να κάνει come back στο Τσίρειο.

Ορεξάτες μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, με τον Γερολέμου μόλις στο 3ο λεπτό να πιάνει το όμορφο φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την συμβολή των δοκών.

Στο 13’ ο Αντωνίου έπιασε το σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ήταν άστοχο. Στο 17’ η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό μετά από σουτ του Ντουβεντρού, ο Βοζίνια έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε. Μοναδική καλή προσπάθεια για τον Ολυμπιακό στο 26’ με τον Αγίτε να βρίσκει αέρα στην προσπάθεια για ανάποδο ψαλιδάκι.

Το δίλεπτο 37’ – 39’ η ΑΕΛ έχασε τρεις καλές φάσεις. Στο 37’ όλα ξεκίνησαν από την πάσα του Γερολέμου στα δεξιά στον Μηνά, ο οποίος έβγαλε την μπαλιά, ο Αβραάμ το πλασέ.. σε κόρνερ ο Μπάιζα. Μετά την εκτέλεση του οποίου ο Αγκάμοβιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 39’ η λάθος απομάκρυνση του Μπάιζα έχει ως αποτέλεσμα ο Γερολέμου να δοκιμάσει να τον κρεμάσει με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40’ ο Ολυμπιακός με τον Αγίτε απάντησε, με τον Τεσέϊρα να απομακρύνει λίγο πριν την γραμμή. Στο 42’ ο Γουήλερ μετά από κατέβασμα και πάσα του Αβραάμ έπιασε το πλασέ με τον Μπάιζα να μπλοκάρει.

Πολύ καλό το τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου…

Β’ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και προσπαθούσε να ελέγξει το ματς. Στο 48’ και στο 54’ διεκδίκησε πέναλντι καθώς ο Μαέ βρέθηκε στο έδαφος όταν μπήκε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα. Ίσως υπήρξε παράβαση αν και δύσκολη φάση.

Ενώ στο 54’ υπήρξε σπρώξιμο του Ψάλτη πάνω στον Αβραάμ, μέσα στην μικρή περιοχή. Ο ρεφ δεν δίνει κάτι. Φαίνεται να υπάρχει αλλοίωση στην προσπάθεια του παίκτη ωστόσο και αυτή είναι δύσκολη φάση καθώς ο Αβραάμ θα μπορούσε να συνεχίσει, είχε ανοιχτό χώρο για να σουτάρει.

Το δεκάλεπτο 60-70 δεν είδαμε κάτι. Στο 73’ ο Μπιντάλ έφυγε με ασθενοφόρο από το γήπεδο, αναγκαστική και η δεύτερη αλλαγή του Πάμπου. Οι πολλές διακοπές επιρέασαν τον ρυθμό. Με ένα σουτ του Αντωνίου να είναι η καλύτερη στιγμή.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με διπλή ζώνη άμυνας δεν άφησε την ΑΕΛ να γίνει απειλητική. Οι αλλαγές του Πάμπου βοήθησαν αρκετά την ομάδα αν και αναγκαστικές. Η ΑΕΛ έφτανε μέχρι την περιοχή αλλά μέχρι εκεί.

Στο 92’ μεγάλη φάση μετά από σουτ του Αγκάμοβιτς που είχε επιλογές αλλά προτίμησε το σουτ.

Διακριθέντες: Ο Γουήλερ ήταν εξαιρετικός και τα 90 λεπτά. Πολύ καλός και ο Γερολέμου στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Ζαχαρίου ξεχώρισε από την Δόξα όπως και ο Κίκο.

Απογοήτευσαν: Δεν έδωσε όσα θα μπορούσε ο Μάε όπως και ο Αντωνίου για την ΑΕΛ. Ο Αγκάμοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία στο 92’. Ασταθής και ο κίπερ της Δόξας Μπάιζα αλλά δεν στοίχησε.

Διαιτησία: Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης