Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 1-1: Από ένα ημίχρονο…κι από ένα βαθμό (vid)

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα..

Η Νέα Σαλαμίνα σήκωσε κεφάλι και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ΑΕΚ (1-1) στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν (Τολμές), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα (Κίγκσλεϊ), αποτέλεσμα το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερη και πιο απειλητική ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, ενώ η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η ομάδα του Ιραόλα, δημιούργησε την πρώτη της φάση στο 8’ όταν ο Τολμές μπήκε στην περιοχή, και έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, πήρε τη μπάλα, όμως το σουτ του από το ύψος της περιοχής, κατέληξε ψηλά έξω. Στο 18’ ο Ακοράν δοκίμασε το πόδι του, και έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Η ΑΕΚ στο 21’ βρήκε τον… δρόμο για τα δίκτυα, όταν ο Ιωάννου έκανε την σέντρα, και ο Τολμές ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά για το 0-1. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γενικότερα μέτριος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη σημείωσε καλή προϋπόθεση στο 36’ όταν ο Τιάγκο έκανε το αδύναμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο σταμάτησε στον Μοϊσόφ. Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Β' ημίχρονο

Δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο 57’ η ΑΕΚ πραγματοποίησε αναγκαστική αλλαγή μετά από μυϊκό τραυματισμό του Τρουγιόλς. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν σαφώς ανεβασμένη και στο 60’ κατέγραψε καλή φάση, μετά από κεφαλιά του Ελοουντού, την οποία απέκρουσε εύκολα ο Τόνιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι ερυθρόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) όταν ο Νουρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χέφελ, έδωσε στον Κίγκσλεϊ ο οποίος με εύστοχο μακρινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η ΑΕΚ στο 66’ προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα, όταν ο Ακοράν έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Ιωάννου στο… ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς η μπάλα σταμάτησε στον Γκολομπάρτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της Νέας Σαλαμίνας έπιασε την κοντινή κεφαλιά, όμως ο κίπερ των κιτρινοπράσινων δήλωσε «παρών» και απέκρουσε. Στο 71’ η ομάδα του Ιραόλα έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ακοράν γύρισε στην περιοχή και ο Τρισκόφσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από εξαιρετικά κοντινή απόσταση. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στη Νέα Σαλαμίνα όταν στο 88’ ο Νουρ έκανε το δυνατό μακρινό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Τόνιο.

Κοουτσάρισμα

Νέα Σαλαμίνα

Σε σχηματισμό 3-4-3 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Πουρσαϊτίδης και όπως στο παιχνίδι με την ΕΝΠ, προσπάθησε να χτυπήσει το παιχνίδι μέσω αντεπιθέσεων. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να ελέγξουν το παιχνίδι στον άξονα, ώστε η ΑΕΚ να μην καταφέρει να πιάσει ρυθμό.

ΑΕΚ

Από την άλλη, σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Άντονι Ιραόλα. Οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένες επιθέσεις, κυρίως από τα πλάγια, δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη εστία.

Διακριθέντες

Ο Κίγκσλεϊ κατάφερε να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας και μάλιστα με πολύ όμορφο τρόπο. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων είχε πολύ καλή παρουσία και ήταν αρκετά κινητικός.

ΑΕΚ

Ο Τολμές έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα. Βρέθηκε στην σωστή θέση και δεν λάθεψε καθώς πέτυχε το γκολ για την ομάδα του.

Απογοήτευσαν

«Σπατάλησε» ένα ημίχρονο και δεν παρουσιάστηκε σοβαρή στο πρώτο μέρος. Οι ερυθρόλευκοι ήταν… χαμένοι στο πρώτο 45λεπτο και έδωσαν χώρο στον αντίπαλο να αναπτυχθεί και να τους «πληρώσει».

ΑΕΚ

Στο δεύτερο μέρος φαίνεται πως… επαναπαύτηκαν από το γκολ του Τολμές, καθώς έδωσαν χώρο στους αντιπάλους ώστε να γίνουν επικίνδυνοι. Ο Χέφελ έχασε την μπάλα σε πολύ κρίσιμο σημείο με τη Νέα Σαλαμίνα να την… τιμωρεί. Επίσης, ο Τρισκόφσκι δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στην επίθεση.

Διαιτησία

Στο 21’ ο Τολμές άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, ωστόσο παρά τις λίγες διαμαρτυρίες, δεν φαίνεται να είναι εκτεθειμένος, σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή. Στο 46’ ο Ντομίνγκεζ δέχθηκε κίτρινη κάρτα καθώς σήκωσε το πόδι του ψηλά σε μια μονομαχία με τον Ακοράν. Ωστόσο θα μπορούσε να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής των ερυθρολεύκων για το επικίνδυνο μαρκάρισμα του.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Ντομίνγκεζ, Μιντίκκης, Μαργκάσα, Κορέια, Κωστή (46' Νουρ), Τιάγκο, Ελοουντού (90'+4 Αζίζ), Κίγκσλεϊ (90'+5 Σικόρσκι).

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Τρουγιόλς (59' Γκονζάλες), Μοΐσοφ, Καταλά (78' Γκαρσία), Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (70' Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Ιωάννου, Τολμές.

Σκόρερ: 64' Κίγκσλεϊ / 21' Τολμές

Κίτρινες: Ντομίνγκεζ / Ιωάννου, Τολμές