«Φώναξαν» για Ευρώπη οι Παφίτες!

Σημαντική νίκη για την Πάφος F.C., που κέρδισε την ΑΕΚ με 2-0, στο ντεμπούτο Μπαντία

Σημαντική νίκη μετά από καιρό για την Πάφο που επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 . Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ήταν καλύτερη, μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ και πήρε το πολυπόθητο τρίποντο που την βάζει ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Αουρέλιο 41’, και Πάντσεον 82’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να βγει μπροστά.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό με τον Ζάιρο να βγαίνει απέναντι από τον Λεάλ και τον τελευταίο να αποκρούει σωτήρια την μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

4 λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τρισκόφσκι να εκμεταλλεύεται την ασταθής έξοδο του Πέτρου, να κάνει το πλασέ στη κίνηση αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και την Λαρνακιώτικη ομάδα να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να απειλήσει.

Στο 41ο λεπτό ο Αουρέλιο εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Λέδες, πλάσαρε τον Λεάλ από τα αριστερά και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 45’ η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία με τον Άλτμαν να κάνει το ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέτρου.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Κάπως καλύτερα ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο η ΑΕΚ που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 48ο λεπτό με τον Άλτμαν να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Τρισκόφσκι να μην προλαβαίνει να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Στο 56’ χάθηκε ακόμα μία ευκαιρία με τον Ρομό να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Πέτρου.

Η Πάφος απάντησε στο 59ο λεπτό με τον Σεμέδο να κάνει το παράλληλο γύρισμα και το Ζάιρο να κάνει το πλασέ αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο της Πάφου. Στο 74’ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Σεμέδο να παίρνει την πάσα από τον Αλ Γκαντιούι, να κάνει το πλασέ, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο 82’ ο Πάντσεον με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε «ταφόπλακα» στα σχέδια της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ που δίνει τρείς πολύ σημαντικούς βαθμούς στο συγκρότημα του Ντάρκο Μίλανιτς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Πέτρου, Κβίντα (53' Χότσκο), Σεμέδο, Ζάιρο, Αουρέλιο (75' Κοβάσεβιτς), Αλ Γκαντιούι (75' Αμπντουσαλάμοφ), Ταλίς, Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμετσακ.

ΑΕΚ (Νταβίδ Μπαντία): Λεάλ, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Ροσάλες (46' Τάντι), Εγγλέζου, Λουΐς Γκουστάβο, Εσπινόσα, Άλτμαν, Φαράζ (46' Ακοράν), Τρισκόφσκι (76' Γκιούρσκο), Ντάρμπισαϊαρ (46' Ρομό).

Σκόρερ: 41' Αουρέλιο, 82' Πάντσεον / -

Κίτρινες: 71' Αλ Γκαντιούι, 87' Ζάιρο, 90' Μπάιριτς26' Άλτμαν, 57' Λέδες, 81' Τόμοβιτς, 90+4' Τάντι

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή