ΑΕΚ: Τα ατομικά λάθη και το απρόσμενο σενάριο

Η υπεράσπιση του τίτλου του κυπελλούχου τερματίστηκε νωρίς

Αν και κατάφερε δύο φορές να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να δυσκολέψει το έργο του αντίπαλου για πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, η ΑΕΚ υποχρεώθηκε σε οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία με σκορ μεγαλύτερο από το αντίστοιχο το οποίο σημειώθηκε πριν μια εβδομάδα στην πρωτεύουσα και συγκεκριμένα το ΓΣΠ. Το νικηφόρο εντός έδρας σερί του Ιμανόλ Ιδιακέθ στον πάγκο των κιτρινοπράσινων διακόπηκε στη χειρότερη χρονική στιγμή μιας και η μονομαχία με τον ΑΠΟΕΛ ήταν δίχως αύριο και πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια διόρθωσης των λαθών τα οποία παρουσιάστηκαν μαζεμένα και στο τέλος της ημέρας, στοίχισαν πολύ ακριβά.

Τα κιτρινοπράσινα... δώρα ξεκίνησαν στο 36ο λεπτό με τον Ίγκορ Σίλβα να χάνει αβίαστα την κατοχή της μπάλας, δίνοντας το δικαίωμα στον Αντρέ Βιντιγκάλ να ξεκινήσει ατομική ενέργεια πίσω από την μεσαία γραμμή, η οποία έφερε την ισοφάριση σε 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο έμπειρος Νταβίντ Καταλά πήρε τη σκυτάλη από τον Βραζιλιάνο στο 89ο λεπτό με ένα παρακινδυνευμένο τάκλιν το οποίο έφερε την ανατροπή του Γιώργου Μερκή μέσα στην μεγάλη περιοχή, το στήσιμο της μπάλας στην άσπρη βούλα και την νέα ισοφάριση σε 2-2.

Ακόμα και στις καθυστερήσεις και με την πλάτη στον τοίχο, οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιακέθ συνέχισαν τα μοιραία λάθη με τον αντίπαλο να εκδηλώνει αντεπίθεση με τρεις εναντίον τριών, με τον Γιώργο Εφραίμ να κάνει το 2-3 και ουσιαστικά να κλειδώνει την πρόθεση. Η αγωνιστική συμπεριφορά ήταν απρόσμενη, όσο απρόσμενος ήταν κατά κάποιο τρόπο ο αποκλεισμός, από την άποψη ότι αφαιρεί σε μεγάλο βαθμό από το ενδιαφέρον της φετινής σεζόν.

Πλέον οι Λαρνακείς αναγκάζονται να παραχωρήσουν τον τίτλο του κυπελλούχου και να επικεντρωθούν στην εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, το οποίο μπορεί να εγγυηθεί η κατάληψη της τρίτης θέσης της βαθμολογίας.