ΑΕΚ: Όταν ο Ασούμπρε παύει να είναι σύμπτωση

Ο Ιβοριανός γνωρίζει πως να κάνει τη διαφορά ερχόμενος από τον πάγκο

Αν και έχασε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας λόγω τραυματισμού και αν και οι φετινές προπονήσεις με τους συμποδοσφαιριστές του σε υψηλή ένταση είναι περιορισμένες, ο Ζιάν Λουκ Ασούμπρε και βρέθηκε στην αποστολή του επαναληπτικού κόντρα στην Πετροκούπ και έκανε τη διαφορά. Ο βραχύσωμος επιθετικός έκανε ντεμπούτο εισερχόμενος ως αλλαγή στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης και στο 92ο ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ασταθή απόκρουση και αντίπαλο αμυντικό να φτάσει σε αυτογκόλ.

Ο ψεσινός αγώνας δεν αποτέλεσε την πρώτη, αλλά ούτε καν τη δεύτερη απόδειξη ότι ένα σημαντικό προσόν του Ζιάν Λουκ Ασούμπρε είναι η ικανότητά του για άμεση προσαρμογή σε συνθήκες αγώνα ερχόμενος από τον πάγκο. Συγκεκριμένα στις 16 Αυγούστου 2018 ο Ιβοριανός έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ στον εντός έδρας αγώνα με τη Στουρμ Γκρατς εισερχόμενος στο γήπεδο στο 78ο και στο 80ο μοίρασε την ασίστ στον Ιβάν Τρισκόφσκι για το 4-0.

Ομοίως στις 16 Ιανουαρίου 2019 και τον πρώτο αγώνα κατά την μετά Αντόνιο Ιραόλα εποχή κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για το κύπελλο, με τον τότε «φευγάτο» Ζιάν Λουκ Ασούμπρε να επιστρατεύεται στο 90ο λεπτό και στο 94ο να σκοράρει κάνοντας το 1-2 και θέτοντας βάσεις πρόκρισης για τους Λαρνακείς. Ακόμα και τώρα το μέλλον του βραχύσωμου επιθετικού φαντάζει αβέβαιο στη Λάρνακα ωστόσο το πιο πάνω χαρακτηριστικό δεν μπορεί παρά να του αναγνωριστεί.