Με Πετράκη... μέσω Λάρνακας στην κορυφή

Διπλό στην Αρένα μετά από τρία χρόνια για τον Απόλλωνα

Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε της ΑΕΚ με 1-2 στην Λάρνακα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη σημείωσαν οι Πίττας και Ντιγκινί, ενώ για την ΑΕΚ είχε προσωρινά ισοφαρίσει ο Ακοράν. Με την νίκη αυτή η λεμεσιανή ομάδα έπιασε την Ανόρθωση στην κορυφή και τους 23 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Στο 11ο λεπτό είδαμε την πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από την σέντρα του Μάρκοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός.

Στο 25’ ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τάντι από την σέντρα του Γιαννιώτα με τον διαιτητή να δίνει κόρνερ. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε η μπάλα να χτυπά στο χέρι του παίκτη της ΑΕΚ.

Στο 29’ ο Πίττας σκόραρε ένα εκπληκτικό γκολ και έκανε το 0-1, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα. Το γκολ Κύπριου διεθνή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο.

Β’ Ημίχρονο

Στο 48’ ο Ναράνχο εκτέλεσε φάουλ από απόσταση, με την μπάλα να περνάει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου. Στο 51’ ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 66’ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Ακοράν ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Απόλλωνα και με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Δημητρίου για το 1-1. Δεν έμεινε για πολύ το 1-1 καθώς από το υποδειγματικό γύρισμα του Παναγιώτου, ο Ντιγκινί με πλασέ από κοντά έκανε το 1-2 για τον Απόλλωνα.

Στο 89’ ο Απόλλωνας είχε δοκάρι με τον Νταμπό του οποίου το σουτ βρήκε στο δοκάρι ύστερα από κόντρα σε σώμα, στην τελευταία φάση στον αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τάντι (Κωνσταντίνου 80'), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (Τριτσκόφσκι 46'), Χέιτλι, Νάντο, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Ναράνχο, Μακρής (Ακοράν 46')

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (Παναγιώτου 55'), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Ντένιτς (Νταμπό 88'), Μάρκοβιτς (Χάμπος 46'), Πίττας, Γιαννιώτας,  Ντιγκινί, Μπένσοπ (Σακέτι 64')

Σκόρερς: Ακοράν / Πίττας, Ντιγκινί

Κίτρινες Κάρτες:  Σπιρόφσκι, Τάντι / Ντιγκινί, Σάλαϊ