Ένας 18χρονος λύτρωσε τη Ρόμα στη Γένοβα

Δύσκολο διπλό για τη Ρόμα

Έστω και δύσκολα, η Ρόμα πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τζένοα και βρέθηκε στο -3 από την τετράδα. Με το αριστερό ο Αντρέι Σβετσένκο στον πάγκο της Τζένοα.

Στο 4ο λεπτό η κεφάλια του Σομουρόντοβ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 15’ ο Μχιταριάν σκόραρε απέναντι στον Σιρίγκου αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Έιμπραχαμ στην αρχή της φάσης. Οι «τζιαλορόσι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 28ο λεπτό ο Ελ Σααραουί έκανε φοβερή ενεργεία και γύρισμα από αριστερά αλλά ο Σομουρόντοβ αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 50’ το σουτ του Μχιταριάν πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 70’ ο Αρμένιος έχασε κι άλλη ευκαιρία και στην κόντρα ο Πατρίσιο νίκησε τον Στουράρο που πλάσαρε από κοντά.

Στο 74ο λεπτό το νέο σουτ του Μχιταριάν κόντραρε και πέρασε έξω αλλά στο 82’ ο Αρμένιος έκανε όμορφη κίνηση στον άξονα, άνοιξε δεξιά στον Αφενά που με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1.

Και στο 90+4' ο νεαρός με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2.

ΤΖΕΝΟΑ: Σιρίγκου, Μαζιέλο, Ζαμπέλι (84’ Γκιλιόνε), Μπιράσκι (84’ Μπιάνκι), Βάσκες, Καμπιάσο, Μπαντέλι (90' Γκαλδάμες), Στουράρο (90' Μπούκσα), Πάντεβ (63’ Ερνάνκ), Ροβέλα, Εκουμπάν

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κούμπουλα (87’ Σμόλινγκ), Βερετού, Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (90+3' Μποβέ), Ελ Σααραουί, Έιμπραχαμ, Σομουρόντοβ (75’ Αφενά Γκιάν)

Πηγή: aek365.org

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση