Νίκη-ανάσα για Τζένοα

Βύθισε τη Σαλερνιτάνα

Πήρε βαθιά ανάσα η Τζένοα! Οι Γενοβέζοι κατάφεραν να λυγίσουν τη Σαλερνιτάνα, επικρατώντας 1-0 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ματς. Με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην προτελευταία θέση της Serie A και να μην έχουν νίκη στις πρώτες δέκα αγωνιστικές, ενώ το ντεμπούτο του Πίπο Ιντζάγκι στον πάγκο τους δεν άλλαξε τα κακώς κείμενα.

Στα του ματς, η Τζένοα ήταν εμφανώς ανώτερη έχοντας τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και τις τελικές, με τη Σαλερνιτάνα να παίζει στο μισό γήπεδο και ιδιαίτερα αμυντικά. Το πλήρωσε αυτό καθώς στο 35ο λεπτό ο Μαλινόφσκι έφτιαξε το 1-0 του Γκούντμουντσον, βάζοντας... φωτιά στο «Λουίτζι Φεράρις», με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα, αφού η Σαλερνιτάνα αναγκάστηκε να βγει μπροστά και να ψαχτεί για την ισοφάριση. Μεγάλες φάσεις δεν έφτιαξε προς την εστία του Μαρτίνεθ, αλλά πάλευε για να βρει την καλή στιγμή. Και την βρήκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπουλαγέ Ντιά είδε την μπάλα να του στρώνεται στη μικρή περιοχή, αλλά κατάφερε με προβολή να μην βρει εστία και μοιραία γνώρισε ακόμα μία ήττα.