Πέρασε Βερόνα και πήγε «16» η Μπολόνια

Προκρίσεις και για Σαλερνιτάνα, Κρεμονέζε

Κατόχους βρήκαν την Τρίτη (31/10) τρία εισιτήρια για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας μετά από ισάριθμες νοκ-άουτ αναμετρήσεις που έλαβαν χώρα και στις οποίες χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της βραδιάς, η Μπολόνια επικράτησε 2-0 υποδεχόμενη τη Βερόνα. Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη -ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 76'- σημείωσε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, με τον Μορό να ανοίγει το σκορ στο 41' με πλασεδάρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Φαν Χόιντονκ στο 62' να παίρνει το «ριμπάουντ» γράφοντας από κοντά το τελικό 2-0. Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 73', όταν και έμειναν με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Σερντάρ. Στην επόμενη φάση η Μπολόνια θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Νωρίτερα, η Σαλερνιτάνα έριξε... ξεγυρισμένη «τεσσάρα» (4-0) στη Σαμπντόρια και στους «16» θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη Γιουβέντους. Δύο γκολ από τον Τσαουνά (45'+1' και 67'), με τους Ικβουεμεσί (28') και Ζοβάν (86') να συμπληρώνουν τον πίνακα τον σκόρερ.

Στο Κρεμονέζε-Τσιταντέλα δεν υπήρξε νικητής στην κανονική διάρκεια, η οποία ολοκληρώθηκε στο 1-1. Ο Μπερτολάτσι άνοιξε το σκορ στο 48'. Οι φιλοξενούμενοι παρότι έμειναν με δέκα παίκτες στο 53' (δεύτερη κίτρινη στον Φραρέ), έδειξαν ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και έφτασαν στην ισοφάριση στο 83' με τον Βιτά. Εντέλει, όμως, λύγισαν στις καθυστερήσεις της παράτασης, με τον Κοντά να στέλνει με buzzer beater (2-1) την Κρεμονέζε πάνω στη... Ρόμα.

Πηγή: sportfm.gr