Σλόβαν-ΠΑΟΚ 1-0: Τα λάθη δεν συγχωρούνται, μπορεί όμως να το ανατρέψει (vid)

Ματς ζωής και θανάτου ο επαναληπτικός στην Τούμπα

Ένα τραγικό λάθος των Βαρέλα-Πασχαλάκη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ηττηθεί στην Μπρατισλάβα από τον Σλόβαν με 1-0 για το 1ο σκέλος των play off του Europa League. Μέτρια εμφάνιση για την ομάδα του Φερέιρα, πλέον ο επαναληπτικός της Τούμπας σε επτά βράδια μπορεί να χαρακτηριστεί και σαν τελικός.

Α’ Ημίχρονο

Στην γηπεδούχο Σλόβαν άνηκε η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα, με τον Λιούμπισιτς ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης μάζεψε. Στο 7ο λεπτό ο Ζαμπά έκανε πολύ ωραίο τεχνικό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 17’ ο Ζαμπά έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Στο 21’ ο Εσίτι επιχείρησε καλό σουτ έξω από την περιοχή που έφυγε σχεδόν δίπλα από το δοκάρι. Στο 34’ ο Ζαμπά κράτησε μπάλα και έκανε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω. Δεν άλλαξε κάτι και έτσι μετά από ένα πολύ μέτριο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 54΄ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου 45λεπτου και ήταν για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 68’ ο Σβιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 86’ ο Λιούμπιτσιτς επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης μάζεψε εύκολα. Στο 94ο λεπτό από το βολέ του πορτιέρε της Σλόβαν, ο Βαρέλα έκανε το γύρισμα με δύο παίκτες μπροστά του, ο Πασχαλάκης βγήκε και έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Αμπένα έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Διακριθέντες:

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Καλό ματς αμυντικά, περιόρισαν τις επιθετικές προσπάθειες της Ελληνικής ομάδας και κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ ο Αμπένα ήταν ο χρυσός σκόρερ στο τέλος.

ΠΑΟΚ: Καλό ματς από τους Κρέσπο στην άμυνα, Μπίσεσβαρ με πολλές καλές μπαλιές στο χώρο του κέντρου και Ζαμπά, ο οποίος συμμετείχε στις καλύτερες φάσεις της ομάδας του.

Απογοήτευσαν:

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Μέτριο ματς επιθετικά για τους γηπεδούχους, με ελάχιστες ευκαιρίες κι ας βρήκαν γκολ στο τέλος μετά από «δώρο» της άμυνας του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Πολύ μέτριο ματς από τον αρχηγό Πέλκα, ενώ το τραγικό λάθος των Βαρέλα-Πασχαλάκη στο τέλος είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ηττηθεί.

Κοουτσάρισμα:

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Κόζακ): Σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του, πάει στην Τούμπα με πρώτιστο στόχο να σκοράρει.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Εμφάνιση που θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει, πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο ΠΑΟΚ.

Διαιτησία (Ιβάν Μπεμπέκ): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες, έδωσε όμως πολλές κάρτες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Γκρέιφ, Μεντβέντεφ, Αμπένα, Μποζίκοφ, Ντε Μάρκο, Ντε Καμπς (Νόνο 77'), Λιούμπιτσιτς, Τσάβριτς (Ρατάο 54'), Χόλμαν, Ραρσάλα (Ντάνιελ 87'), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (Αουγκούστο 76'), Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (Στοχ 80'), Πέλκας (Σβιντέρσκι 66'), Ακπομ.

Σκόρερς: Αμπένα /-

Κίτρινες Κάρτες:  Μεντβέντεφ, Αμπένα, Λιούμπιτσιτς / Μάτος, Κρέσπο, Αουγκούστο