Πέρασε… αέρα από την Κρήτη ο ΠΑΟΚ!

Από σήμερα στους «8» ο ΠΑΟΚ

Έχοντας έναν φοβερό Μίσιτς (τρεις ασίστ), ο «δικέφαλος» επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ...

ΠΑΟΚ από… ημίχρονο με εννιάλεπτο ξέσπασμα. Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, ο «δικέφαλος του Βορρά» μπήκε με φόρα στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να βάλει ένα γκολ νωρίς και παράλληλα να ράψει το παιχνίδι στα μέτρα του, δείχνοντας αποφασισμένος. Κόντρα σε έναν αντίπαλο, που είχε πολύ παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα, αφήνοντας χώρο και μπάλα στον αντίπαλό του.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά λίγες και καλές. Η πρώτη απ’ αυτές ήταν του Λημνιού στο 4’, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπίσεσβαρ μοίρασε δεξιά για τον 21χρονο άσο, που είδε τον Γουάιλι να προλαβαίνει να του κλείσει την εστία και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το πρώτο τέταρτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Φερέιρα, που άπλωνε ωραία το παιχνίδι, αλλά και που είδε τον αντίπαλο να αντιδρά σε εκείνο το σημείο και να προσπαθεί να ισορροπήσει την κατάσταση. Μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει ζημιά στο 18’. Αφού ο Ροντρίγο «πούλησε» την μπάλα στα δεξιά της άμυνας και ο Σεμέντο μοίρασε για τον Μάνο, αλλά τον σταμάτησε ο Ίνγκασον την ύστατη στιγμή κι ενώ ήταν σε θέση βολής.

Όλο το… ζουμί στο πρώτο μέρος και πιθανόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Ο -για άλλη μια φορά- θετικότατος Μίσιτς, έβγαλε δύο ασίστ και ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ. Βλέποντας εξαιρετικά το γήπεδο στο 24’ και με μπαλιά-ξυράφι έδωσε στον Λημνιό τη δυνατότητα να ανοίξει το σκορ.