ΠΑΟΚ σε καλό δρόμο!

Κέρδισε την Φέγιενορντ η ομάδα του Λουτσέσκου

Το τελευταίο φιλικό του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους συνοδεύτηκε με επιτυχία, καθώς οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν 2-1 της Φέγενορντ στο «Ντε Κάιπ», παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 2ο μόλις λεπτό. Το ανεπίσημο ντεμπούτο του έκανε ο Γιάσμιν Κούρτιτς, που πέρασε στο ματς στο τελευταίο μισάωρο.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Ζ. Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Περέιρα στην άμυνα. Στον άξονα επιλέχθηκαν οι Εσίτι-Σβαμπ, με τους Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα και Τζόλη πίσω από τον Ολιβέιρα.

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπέργκερ άνοιξε το σκορ με τη βοήθεια της τύχης από κοντά, μετά από άψογη συνεργασία των Ολλανδών σε εκτέλεση κόρνερ.

Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν γρήγορα και κέρδισαν μέτρα, με τον Σβαμπ να απειλεί από δεξιά στο 11’. Εντέλει, δύο λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι μετά από τραγικό λάθος της άμυνας, με τον Τζόλη να ευστοχεί στο 14’ για την ισοφάριση.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του Κοκτσού να περνά άουτ στο 22’ και τον Σβαμπ να απαντά με βολέ δέκα λεπτά αργότερα. Ούτε ο Ζίβκοβιτς σημάδεψε σωστά στο 38’, με τη Φέγενορντ να αγγίζει το 2-1 στο 42’. Ο Λίνσεν έπιασε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, όμως είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μπόλικες αλλαγές... και γκολ! Αυτή τη φορά όμως, για τους Θεσσαλονικείς. Στο 52’ λοιπόν, ο Μουργκ έκανε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Μαρσιάνο αντέδρασε άσχημα, με τον Κούτσια να σκοράρει εξ επαφής.

Οι Ολλανδοί έψαξαν την ισοφάριση και την άγγιξαν στο 66’, όταν ο Μιλάμπο μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή αλλά είδε τον Πασχαλάκη να βγάζει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ελ Μπουσαταουί απείλησε με μακρινό σουτ που κατέληξε άουτ, ενώ στο 84’, ο Έλληνας τερματοφύλακας αποσόβησε τον κίνδυνο από μπαλιά που έγινε από τα δεξιά.

Φέγενορντ (Ά. Σλοτ): Μπάιλοου (46’ Μαρσιάνο), Πέντερσεν (46’ Χέντρικς), Μπέργκερ, Σενέσι (46’ Ελ Μπουσαταουί), Μαλάσια (46’ Μπόζενικ), Κοκτσού (46’ Σκόγκεν), Τιλ (46’ Ντάιμερς), Τοόρνστρα (46’ Χάρτγιες), Λίνσεν (46’ Τζαχάνμπακς), Μπάνις (46’ Μιλάμπο), Σινιστέρα (46’ Αντονούτσι).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (46’ Πασχαλάκης), Ροντρίγκο (46’ Τέιλορ), Βαρέλα (61’ Μιχάι), Μιχαηλίδης, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (61’ Τσιγγάρας), Εσίτι (61’ Κούρτιτς), Α. Ζίβκοβιτς (46’ Ελ Καντουρί), Τζόλης (46’ Μουργκ), Καγκάβα (61’ Βρακάς, 84’ Κωνσταντέλιας), Ολιβέιρα (46’ Κούτσιας).