Ίδρωσε κόντρα στον εξαιρετικό Βόλο, αλλά πήρε προβάδισμα για την οκτάδα ο ΠΑΟΚ!

Ένα γκολ του Σβαμπ με πέναλτι ήταν αρκετό

Τα χρειάστηκε, αλλά πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου λύγισε τον Βόλο με 1-0 στην Τούμπα, χάρη σε γκολ-πέναλτι του Σβαμπ και έχει το πάνω-χέρι για να βρεθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Κακή απόδοση από τους «ασπρόμαυρους», είδαν τους φιλοξενούμενους να τους περιορίζουν σημαντικά και να ψάχνονται για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο βρήκαν στο 69ο λεπτό με τον Μωραΐτη αλλά ακυρώθηκε για τραβηγμένο φάουλ στον Βιεϊρίνια.

Ο Βόλος, πάντως, από τη μεριά του δείχνει αισθητά βελτιωμένος με τον Άνχελ Λόπεθ στον πάγκο, ενώ ο «δικέφαλος του βορρά» πλέον στρέφεται στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League με την Ελσίνκι στην Τούμπα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Ζίβκοβιτς κάτω από την εστία, με τους Σάστρε, Κετζιόρα, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια στην άμυνα. Σβαμπ, Οζντόεφ στα χαφ, Ντεσπόντοφ δεξιά, Κωνσταντέλιας αριστερά και ο Μουργκ πίσω από τον προωθημένο Σαμάτα.

Με την ίδια διάταξη κατέβασε τον Βόλο ο Άνχελ Λόπεθ. Ο Κόστιτς κάτω από την εστία, με τους Τάχατο, Καλογερόπουλο, Σιέλη, Κίτσο στην άμυνα. Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς στα χαφ, με τον Κορνέτ δεξιά, τον Ενγκίν αριστερά και τον Ντέλετιτς πίσω από τον προωθημένο Γκαρσία.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο να βρίσκει γκολ στο 8ο λεπτό, με κοντινό σουτ του Ενγκίν. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ σωστά καθώς ο παίκτης ήταν αρκετά εκτεθειμένος και έγινε επιπλέον έλεγχος στο VAR. Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στο πρώτο τέταρτο είχαν κλειστεί αρκετά καλά, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπουν στον ΠΑΟΚ να προσεγγίσουν εύκολα την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και γίνονται πιο απειλητικοί, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 14ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα, ο Ντεσπόντοφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 25ο λεπτό οι παίκτες του Βόλου διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Νάσμπεργκ, αλλά ο ρέφερι έδειξε «παίζετε», με το VAR να συμφωνεί μαζί του.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο ΠΑΟΚ πίεζε για ένα γκολ, ωστόσο είχε βρει απέναντι του την καλοστημένη ομάδα του Άνχελ Λόπεθ. Στο 45ο λεπτό ο «δικέφαλος» κέρδισε πέναλτι, όταν ο Κωνσταντέλιας έκανε μια ωραία μπαλιά για τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να τσιμπάει την μπάλα προ του Κίτσου και ανατρέπεται από τον αμυντικό του Βόλου, με τον Ευαγγέλου να δείχνει την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σβαμπ εκτέλεσε εύστοχα τον Κόστιτς για το 1-0, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Ωστόσο, ο Βόλος δεν άργησε να ισορροπήσει και πήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο, όντας πιο απειλητικός, γεγονός που τον βοήθησαν οι αλλαγές που έκανε ο Άνχελ Λόπεθ. Στο 69ο λεπτό δε, έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Κίτσος έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Μωραΐτης νίκησε στον αέρα τον Βιεϊρίνια και έγραψε το 1-1, ωστόσο ο Ευαγγέλου έδωσε επιθετικό φάουλ και ακύρωσε το γκολ. Ωστόσο, ούτε στο replay φάνηκε να υπάρχει κάτι, με το VAR να συμφωνεί πάντως με την απόφαση του ρέφερι!

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Κίτσος έκανε μια ωραία σέντρα, ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία! Τα λεπτά περνούσαν, ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες στιγμές, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά και σε αυτό ρόλο έπαιξε η καλά στημένη άμυνα του Βόλου.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου κόντρα στον Βόλο.

MVP: Ο Σβαμπ θα πάρει τον τίτλο ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, αλλά και ο Ντεσπόντοφ έρχεται από πίσω καθώς ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι. Σε γενικές γραμμές, πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Σιέλης από τον Βόλο, αλλά και ο Μωραΐτης, αλλά χάνουν τον… τίτλο λόγω και της ήττας.

Η σφυρίχτρα: Αρκετή δουλειά για τον Ευαγγέλου στο ματς, με σωστές και λανθασμένες αποφάσεις. Το γκολ του Ενγκίν δεν μετράει σωστά στο 8’ για οφσάιντ, όπως σωστά δίνεται και το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ στο 45’. Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Βόλος φωνάζει για πέναλτι για χέρι του Νάσμπεργκ, αλλά το ματς συνεχίζεται και από τα ριπλέι δεν φαίνεται καθαρά αν υπάρχει παράβαση. Στο 69’ δε, ο Μωραΐτης σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο Ευαγγέλου και ο VAR, Περράκης, δεν το μετράνε για επιθετικό φάουλ. Τουλάχιστον τραβηγμένο και υπερβολική απόφαση!