Πάει για το… θαύμα στη Γερμανία ο Ολυμπιακός, όμως προέχει η Τρίπολη

Έγαλε αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ

Εξαιρετικά δύσκολη μοιάζει η συνέχιση της παρουσίας του Ολυμπιακού στο Europa League, μετά τη χθεσινή ήττα (1-0) από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση μετά τη συντριβή τους από τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη Κυριακή, κάνοντας μία σημαντική προσπάθεια για να επιστρέψουν με θετικό αποτέλεσμα από την Αγγλία.

Ωστόσο, αυτό δεν κατέστη δυνατόν και πλέον οι Πειραιώτες λίγο-πολύ χρειάζονται ένα… θαύμα για να μπορέσουν να συνεχίσουν στη δεύτερη διοργάνωση της UEFA.

Ο Ολυμπιακός, όχι μόνο πρέπει να κάνει «διπλό» στη Γερμανία επί της Φράιμπουργκ, αλλά θα πρέπει η γερμανική ομάδα να χάσει στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων από τη Γουέστ Χαμ.

Ακόμα και στην περίπτωση που οι «ερυθρόλευκοι» ισοβαθμήσουν με τους Γερμανούς, εκείνοι υπερτερούν, ακόμα και στο σενάριο η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ να επικρατήσει επί γερμανικού εδάφους με δύο γκολ διαφορά.

Κάπως έτσι, αποτελεί «πλήγμα» για τον φετινό Ολυμπιακό τα γκολ στις καθυστερήσεις που δέχθηκε τόσο από τη Φράιμπουργκ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης στο Καραϊσκάκη αλλά και η ισοπαλία, ενώ «έπρεπε» να κερδίσει την Μπάτσκα Τόπολα.

Μέχρι το παιχνίδι στο «Europa-Park Stadion» απομένουν 20 μέρες και ο Ολυμπιακός υποχρεούται να κερδίσει ένα δύσκολο ακόμα ματς που ακολουθεί στην Τρίπολη, όπου την τελευταία τριετία έχει πάρει μία νίκη σε τρία ματς και τα άλλα δύο είχαν λήξει ισόπαλα χωρίς σκορ (0-0).

Ο Ισπανός κόουτς, εντωμεταξύ, δεν υπολογίζει τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος αποφασίστηκε να εκτίσει στο συγκεκριμένο παιχνίδι την ποινή του, καθώς συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες στον αγώνα με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.