Τιμώρησε τα τραγικά λάθη της ΑΕΚ η Λέστερ!

Δύο τραγικά λάθη στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά

Όταν παίζεις κόντρα σε ποιοτικότερες ομάδες, τότε πρέπει να περιορίσεις τα λάθη σου στο ελάχιστο και να εκμεταλλευτείς τις λίγες ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν. Η ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα από τα δύο κόντρα στην Λέστερ και γνώρισε φυσιολογική ήττα με 2-1 από την Λέστερ στο ΟΑΚΑ, η οποία την αφήνει με το ενάμιση πόδι εκτός Europa League!

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, έκαναν δύο λάθη στο πρώτο μέρος που σε τέτοιο επίπεδο και με τέτοιο αντίπαλο δεν συγχωρούνται.

Ο Τσιντώτας έκανε ένα «χαζό» πέναλτι στον Βάρντι που έφευγε... άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Άγγλο φορ να ανοίξει το σκορ (18') για την Λέστερ, ενώ 21 λεπτά αργότερα ο Έλληνας πορτιέρε δεν ήταν συγκεντρωμένος, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και παραχώρησε κόρνερ από το οποίο προήλθε το 2-0 με τον Τσαντούρι. Ενδιάμεσα ο Λιβάγια είχε σπαταλήσει δύο μεγάλες φάσεις για την Ένωση, ενώ ο ερχομός του Τάνκοβιτς από τον πάγκο στο ημίχρονο λίγο έλειψε να κάνει το ματς 2-2 στο 50', αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε μειώσει και στα... καπάκια χάσει τεράστια ευκαιρία!

Ο Μάνταλος έκανε ματς για... μεταγραφή, όντας ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ και βάζοντας τα γυαλιά σε όσους τον «κράζουν» για την παικτική του αξία, με τους «κιτρινόμαυρος» να στερούνται έξτρα επιλογών από τον πάγκο και να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση και στον βαθμό κόντρα στους Άγγλους που διαχειρίστηκαν άψογα το ματς από το 60' κι έπειτα.

Έτσι ξεκίνησαν

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα. Ο Τσιντώτας κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπακάκη, Σβάρνα, Νεντελτσεάρου και Ινσούα στην τετράδα της άμυνας. Σάκχοφ και Κρίστισιτς το δίδυμο στα χαφ, με τους Λιβάγια, Μάνταλο και Λόπες να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ανσαριφάρντ.

Με 3-4-3 κατέβασε από την άλλη μεριά την Λέστερ ο Μπρένταν Ρότζερς. Ο Σμάιχελ κάτω από τα δοκάρια, με τους Φοφανά, Μόργκαν, Φουχς στην τριπλέτα των στόπερ, Ουντέρ, Τζάστιν τα δύο μπακ-χαφ, με τους Τσάντουρι και Τίλεμανς στα χαφ. Ολμπράιτον και Μάντισον στα εξτρέμ, πλαισιώνοντας τον Βάρντι στην επίθεση.

Ισορροπημένο ξεκίνημα στον αγώνα, με την ΑΕΚ να... φρενάρει την Λέστερ, να την περιορίζει με τριπλή ζώνη άμυνας στο ξεκίνημα και να προσπαθεί να χτυπήσει γρήγορα στην κόντρα-επίθεση. Ο Μάνταλος σε γρήγορη αντεπίθεση έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά ο Φουχς πρόλαβε τον Λιβάγια, με τον Μάντισον να απειλεί με ωραίο σουτ εκτός περιοχής μετά το εξαιρετικό σπάσιμο του Βάρντι στο 15'. Η ΑΕΚ έπαιζε σφιχτά, καθώς ήξερε πως δεν πρέπει να αφήσει χώρους στην Λέστερ γιατί θα το εκμεταλλευόταν. Όπως έγινε στο 17' με τον Μάντισον να βρίσκει τον χρόνο και τον χώρο να βρει τον Βάρντι στην περιοχή, ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Τσιντώτα που του έκανε χαζό πέναλτι αφού έφευγε... άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Άγγλος φορ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα για το προβάδισμα των «αλεπούδων».

Η ΑΕΚ βρισκόταν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, χωρίς να το αξίζει αλλά πληρώνοντας μια στιγμή απροσεξίας. Στο 23' ο Τσιντώτας κράτησε «όρθια» την ομάδα του στο πλασέ του Ουντέρ, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να έχουν τις στιγμές τους για την ισοφάριση αλλά να τις σπαταλάει ο Λιβάγια σε περίπου ένα λεπτό. Πρώτα στο 27' όταν η ωραία κεφαλιά που επιχείρησε ανάγκασε τον Σμάιχελ να... απογειωθεί και δευτερόλεπτα μετά ο Κροάτης φορ δεν βρήκε εστία από το ύψος της περιοχής και ενώ ήταν αμαρκάριστος, σπαταλώντας μια τεράστια φάση για να φέρει το ματς στα ίσα.

Αφού, λοιπόν, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, η Λέστερ ήταν αυτή που σκόραρε ξανά για το 2-0 πριν την ανάπαυλα και ουσιαστικά κόντρα στην ροή του αγώνα. Ήταν το 39ο λεπτό όταν ο Τσιντώτας δεν είχε συγκέντρωση και η μπάλα του έφυγε από τα χέρια, παραχωρώντας από το πουθενά ένα κόρνερ. Από το οποίο προήλθε το 2-0 της Λέστερ με τον Τσαντούρι, που εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Ένωσης και το γεγονός πως δεν κατάφερε κανείς να απομακρύνει από το κόρνερ του Μάντισον.

Ο Καρέρα έβγαλε Λιβάγια και Ανσαριφάρντ, έβαλε τους Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα και η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση. Μετά από φανταστική μπαλιά του Μάνταλου, ο Τάνκοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Σμάιχελ και με άψογο τελείωμα μείωσε σε 2-1 στο 49'. Στα... καπάκια, ο Μάνταλος που είχε κέφια και ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου πέρασε με ντρίμπλα-ρουλέτα τον Τίλεμανς σαν... σταματημένο, έβγαλε ξανά τον Τάνκοβιτς σε θέση τετ-α-τετ αλλά το βολέ που επιχείρησε την δεύτερη φορά πέρασε ένα περίπου μέτρο πάνω από τα δοκάρια!

Η ΑΕΚ είχε μπει δυνατά, είχε βρει το γκολ, αλλά δεν έπρεπε να βγει όλη μπροστά καθώς θα την πλήρωνε από την ταχύτατη και άκρως επικίνδυνη Λέστερ. Ο Τσιντώτας κράτησε τη διαφορά στο σκορ στο ένα γκολ με την επέμβαση στο σουτ του Τσαντούρι στο 55', ενώ ένα δεκάλεπτο μετά ο Ουντέρ δεν κατάφερε να σκοράρει με... γλυκό πλασέ εντός περιοχής αφού η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

Ο Μπρένταν Ρότζερς διαχειρίστηκε άψογα το ματς με τις αλλαγές του, οι Άγγλοι έβγαλαν ψυχραιμία και κοντρόλαραν τον ρυθμό, κρατώντας μακριά από την περιοχή του Σμάιχελ τους «κιτρινόμαυρους». Ο Μάνταλος προσπαθούσε μόνος του, ο Τάνκοβιτς πάλευε κι αυτός, αλλά η ΑΕΚ δεν είχε αυτό το κάτι που έπρεπε για να απειλήσει περισσότερο. Η Λέστερ... έσβησε το ματς, έφτασε στη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα ματς στο Europa League και δείχνει πως θα περάσει χέρι-χέρι με την Μπράγκα στην επόμενη φάση. Η Ένωση από την άλλη πρέπει να διεκδικήσει τουλάχιστον 4 βαθμούς, ίσως και έξι στα διπλά ματς με την Ζόρια μπας και αναπτερώσει τις ελπίδες της για πρόκριση.