Πάρτι της Λιλ στο Μιλάνο και της Σπάρτα στην Γλασκώβη

Αναπάντεχα αποτελέσματα στον 8ο όμιλο

Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ μέσω του 8ου ομίλου, έκαναν Λιλ και Σπάρτα Πράγας για την 3η αγωνιστική.

Οι «λιλουά», ήταν επιβλητικοί στο Μιλάνο, επικρατώντας με σκορ 3-0 της αήττητης και πρωτοπόρου μέχρι σήμερα, Μίλαν, με χατ τρικ του Γιαζιτσί. Το πρώτο γκολ μπήκε με πέναλτι στο 22ο λεπτό, ενώ η νίκη ξεκαθάρισε μέσα σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει στο 55’ και στο 58’. Η Λιλ είχε την κατοχή της μπάλας και πολύ περισσότερες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, και πήρε απόλυτα δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σπάρτα Πράγας έκανε… παρέλαση στην Γλασκώβη, απέναντι στην Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος έκατσε στον πάγκο. Οι Τσέχοι πήραν το πρώτο τους τρίποντο φέτος με το επιβλητικό 4-1. Χατ τρικ πέτυχε και σε αυτό το παιχνίδι ένας παίκτης για τους φιλοξενούμενος. Ο λόγος για τον Ζουλιές, ο οποίος σκόραρε στο 26’, στο 45’ και στο 77’. Στο 65’, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας με 2-1 χάρη σε γκολ του Γκρίφιθς. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Σπάρτα ο Κρέιτσι.