Μυθική νίκη της Βιγιαρεάλ, πρόκριση της Ρόμα

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε 3-2 της Ρεν εκτός έδρας και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Πέρασαν Τουλούζ και Καραμπάγκ, στα playoffs η Ρόμα.

Η Βιγιαρεάλ ήθελε μόνο νίκη για να βγει πρώτη στον όμιλο που μετέχει ο Παναθηναϊκός και την πήρε επικρατώντας 3-2 της Ρεν εκτός έδρας σε ένα ματς με απίθανη εξέλιξη και φινάλε-θρίλερ, γλιτώνοντας έτσι τα playoffs του Europa League.

Εκεί, αντιθέτως, θα βρεθεί η Ρόμα, που έμεινε 2η πίσω από τη Σλάβια Πράγας, καθώς και οι Τουλούζ και Καραμπάγκ, που εξασφάλισαν την πρόκριση.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Λίβερπουλ πήγε αδιάφορη και με αλλαγές στο Βέλγιο, ωστόσο η νίκη της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με 2-1 δεν ήταν αρκετή, καθώς η Τουλούζ νίκησε τη ΛΑΣΚ Λιντς 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Europa League.

Όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο για την Ουνιόν, που άνοιξε το σκορ με τον Αμούρα στο 32’, είδε τον Κουάνσα να ισοφαρίζει για τους «κόκκινους» και εντέλει πήρε τη νίκη με το γκολ του Πουέρτας (43’).

Οι Βέλγοι θα συνεχίσουν στο Conference League, την ώρα που η Τουλούζ συνεχίζει στο Europa μετά το διπλό στην Αυστρία.
Νταλινγκά (54’) και Σουάζο (83’) βρήκαν δίχτυα για την κυπελλούχο Γαλλίας, με τους ηττημένους να έχουν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λιούμπισιτς στο 61ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ-Λίβερπουλ 2-1
ΛΑΣΚ Λιντς-Τουλούζ 1-2

Η βαθμολογία

Europa League: Όλα τα αποτελέσματα

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ρεν πάλεψε για τη διατήρηση της πρωτιάς έναντι της Βιγιαρεάλ, όμως οι έμπειροι Ισπανοί πήραν τη νίκη, 3-2, στη Γαλλία και ανέτρεψαν τα δεδομένα, περνώντας στους «16» του Europa.
Το προβάδισμα με το πέναλτι του Μορένο (36’ πέν.) εξανεμίστηκε άμεσα με τρομερό γκολ του Ασινιόν (37’), με τον Ακομάς να βάζει εκ νέου μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο» στο 62’.

Ακολούθησε ακόμη ένα τρομερό δίλεπτο, με τον Μπλαζ να ισοφαρίζει εκ νέου για τους Γάλλους στο 79’ και τον Παρέχο να λυτρώνει άμεσα (80’) τους Ισπανούς για το 3-2, που ήταν και το τελικό σκορ!
Οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη λύτρωση και στο 90+11’ πίστεψαν ότι τη βρήκαν με το γκολ του Ασινιόν, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε εντέλει κατόπιν χρήσης VAR...
Ρεν-Βιγιαρεάλ 2-3
Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα 1-2

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Με εμφατικό τρόπο εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» η Σλάβια Πράγας, που διέλυσε με 4-0 τη Σερβέτ και έστειλε τη Ρόμα στα playoffs.
Οι Τσέχοι ήταν σαρωτικοί στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ με τον Ντουντέρα (15’), προτού διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδασς του ο Σραντς (25’).

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Σίτιλ που με δύο γκολ (30’, 45+1’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Σλάβια – η οποία χαλάρωσε στη συνέχεια και δεν πέτυχε άλλο γκολ.

Οι «τζαλορόσι» από τη μεριά τους, έκαναν το καθήκον τους νικώντας 3-0 τη Σέριφ Τιρασπόλ στο «Ολίμπικο».
Λουκάκου (11’) και Μπελότι (32’) καθάρισαν από νωρίς για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, με τον Πισίλι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Ρόμα-Σέριφ Τιρασπόλ 3-0
Σλάβια Πράγας-Σερβέτ 4-0

Το εισιτήριο για τα playoffs του Europa League εξασφάλισε η Καραμπάγκ, που επικράτησε 2-1 της Χάκεν και τερμάτισε στη 2η θέση πίσω από τη Λεβερκούζεν. Αντράντε (1’) και Μπενζιά (45+3’) βρήκαν δίχτυα για τους Αζέρους, με το αυτογκόλ του Χουσεΐνοφ στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό σκορ.
Στη Γερμανία, οι «ασπιρίνες» είχαν εύκολο έργο απέναντι στη Μόλντε, την οποία διέσυραν με 5-1 .
Σικ (6’), Ταπσόμπα (22’) και... Έλινγκσεν (25’ αυτ.) καθάρισαν από νωρίς για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, με τους Χλόζεκ (60’) και Μπαμπά (70’) να ξεχειλώνουν το σκορ, προτού ο Κιτολάνο μειώσει στο 75’.
Οι Σκανδιναβοί πάντως δεν πάνε... σπίτι τους, καθώς θα συνεχίσουν στο Conference League.