«Λύγισε» την Μπενφίκα και πήρε προβάδισμα η Σαχτάρ!

Προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Europa League πήρε η Σαχτάρ Ντόνετσκ!

Οι Ουκρανοί «λύγισαν» την Μπενφίκα με 2-1 και πήραν κεφάλι, ενόψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Πορτογαλία.

Το ματς ήταν εξαιρετικό, με καλό ρυθμό. Η Σαχτάρ είχε τον έλεγχο, απειλούσε και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο πρώτο μέρος αλλά το... VAR είχε άλλη άποψη και το γκολ του Μάρλος δεν μέτρησε. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς τέρματα.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος είχε... γκολ και θέαμα! Στο 56’ ο Άλαν Πάτρικ με άψογο πλασέ μετά το στρώσιμο του Μάρλος νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-0, αλλά δέκα λεπτά μετά η Μπενφίκα βρήκε την... απάντηση και το έφερε στα ίσα με πέναλτι του Πίζι.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με σκόρερ τον Κοβαλένκο στο 72ο λεπτό, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και κράτησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα το υπέρ τους 2-1 που τους δίνει έστω και μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση