Κρίνεται η πρώτη θέση στο Λονδίνο

Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

Τότεναμ και Άντβερπ αναμετρώνται απόψε στο Λονδίνο σ' ένα αγώνα που θα κρίνει ποια εκ των δύο θα πάρει την πρωτιά στον 10ο όμιλο.

2009: Tottenham Hotspur FC - Royal Anwerp FC 22:00 («Tottenham Hotspur Stadium»)

Τότεναμ: Χάρη σε δύο γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, την περασμένη Κυριακή (6/12) επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Σκόρερ για τα «σπιρούνια» ήταν οι Σον (13') και Κέιν (45+1), οι οποίοι την ανέβασαν εκ νέου στη κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, την οποία συνεχίζει να μοιράζεται με τη Λίβερπουλ. Όσο αφορά την πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ, στις πέντε μέχρι στιγμής αγωνιστικές, έχει απολογισμό 3-1-1 και βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Άντβερπ. Την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας 3-3 με τη Λασκ Λινζ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Βελγίου να την προσπεράσει. Εφόσον όμως επιστρέψει απόψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, τότε θα ολοκληρώσει τη φάση των ομίλων από τη κορυφή, αφήνοντας το δεύτερο εισιτήριο στην Άντβερπ.

Αγωνιστικά νέα: Με ροτέισον θα πάει στον αποψινό αγώνα ο Ζοζέ Μουρίνιο μετά τα συνεχόμενα ματς σε πρωτάθλημα και ευρώπη. Έτσι, άφησε εκτός για λόγους ξεκούρασης Χόιμπεργκ (χαφ) και Οριέ (μπακ). Τραυματίας ο Λαμέλα (χαφ). Επιστρέφει ο Ντομπέλε (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Χαρτ, Ντόχερτι, Τανγκάνγκα, Σάντσες, Ντέιβις, Ντομπέλε, Γουίνκς, Λο Σέλσο, Λούκας, Μπέιλ, Άλι.

Άντβερπ: Την ήττα με 4-2 από τη Γκενκ γνώρισε στον Κυριακάτικο (6/12) αγώνα η Άντβερπ. Ευτύχισε να προηγηθεί στο 3' με τον Μιγιόσι, για να ακολουθήσουν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών του Ονουάτσου (19', 23'), με τα οποία η Γκενκ απέκτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο. Στην επανάληψη (59'), ο Μπόνγκοντα ανέβασε το σκορ στο 3-1, για να μειώσει η Άντβερπ σε 3-2 με τον Μποκανί στο 83'. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 88' ο Ντέσερς. Χάνοντας λοιπόν η Άντβερπ στον προηγούμενο της αγώνα, υποχώρησε στη 4η θέση και στο -6 από την πρώτη Γκενκ. Όσο αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, με το πέρας 5 αγωνιστικών μετράει 4 νίκες και μία ήττα που την κάνουν να βρίσκεται δίκαια στην πρώτη θέση του ομίλου της με 12 βαθμούς. Στον αποψινό αγώνα πηγαίνει στο Λονδίνο με στόχο το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να κλείσει τη φάση των ομίλων με τον καλύτερο τρόπο.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Χέρκενς (μέσος), ο οποίος βρέθηκε θετικός σε τεστ Covid-19. Έλειψε από το παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Γκενκ και επιστρέφει σήμερα ο αρχηγός Χαρούν (μέσος). Αμφίβολος ο Ντε Λατ (αμυντικός). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες της.

Πιθανή ενδεκάδα: Μπουτέζ, Μπατουμπινσικά, Ζελέν, Σεκ, Μιγιόσι, Χαρούν, Βερστράτε, Γιούκλεροντ, Μπεναβέντε, Ρεφαέλοφ, Μποκανί.

Πρώτος αγώνας: Άντβερπ - Τότεναμ 1-0 (Ραφαέλοφ 29')

Εκτίμηση: Πιθανότατα η Τότεναμ αν και παραταγμένη με ροτέισον θα επιστρέψει στις νίκες στην έδρα της και θα ανέβει αυτή στη πρώτη θέση. Παρ' όλα αυτά η Άντβερπ με Ραφαέλοφ και Μποκανί στην επίθεση μπορεί να πετύχει κάποιο γκολ και να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο αμφίσκορο (1.75 στη Meridianbet).

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση