Επική ανατροπή και πρόκριση για Γιανγκ Μπόις!

Ηττήθηκε η Ρόμα στη Βουλγαρία

Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, η Γιανγκ Μπόις νίκησε 2-1 την Κλουζ στην Ελβετία για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Europa League και προκρίθηκε στους «32».

Η Γιανγκ Μπόις νίκησε στη Βέρνη 2-1 την Κλουζ για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Europa league με ανατροπή και της πήρε την τελευταία στιγμή την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Ήττα με 1-3 από την αδιάφορη Ρόμα στη Σόφια από την αποκλεισμένη ΤΣΣΚΑ.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Ρόμα 3-1
Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 5’. Τότε, έγινε γύρισμα στην περιοχή των Ρωμαίων και μετά το κακό διώξιμο των «τζιαλορόσι» στην άμυνα, ο Τιάγκο Ροντρίγκες με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Πάουλο Φονσέκα έγιναν πιο απειλητικοί και ισοφάρισαν στο 22΄ με το πλασέ του Μιλανέζε μέσα στην περιοχή. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε στο 34’, όταν μετά την προσπάθεια του Γκέφερσον, ο Σόουι έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη., οι «τζιαλορόσι» μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν ευκαιρίες μπροστά στη βουλγαρική εστία, όμως στο 55’ ο Σόουι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φάζιο και έκανε το 3-1. Η Ρόμα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα.

Γιανγκ Μποις-Κλουζ 2-1

Οι Ελβετοί φάνηκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, παρά το γεγονός πως τους βόλευε και η ισοπαλία για την πρόκριση. Σιγά σιγά, οι Ρουμάνοι άρχισαν να βγαίνουν δειλά δειλά στην επίθεση και να προσπαθούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Όμως, μετά το 25’ οι Ελβετοί άρχισαν να χάνουν σωρηδόν τις ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μαμπιμπί.

Μέχρι το 60’, η Γιανγκ Μπόις ήταν σαφώς ανώτερη και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια, η Κλουζ πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης στα χέρια της κα δημιούργησε τις προϋποθέσεις με πολλούς πρωταγωνιστές. Τελικά, στο 83’, ο Ντέμπελιουχ από θέση οφσάιντ πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ροντόν στο δοκάρι και έκανε το 0-1.

Όμως, στο 90’ο Μπαλγκραντεάν έκανε πέναλτι στον Ζέσιγκερ, αποβλήθηκε και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νσάμε για το 1-1. Στο 95’, ο σκόρερ των Ελβετών αποβλήθηκε και στο 96’ ο Ελία έδωσε στον Γκαουντίνο και αυτός έκανε το 2-1. Στο 98’, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντόκοβιτς.