Έκανε… προπόνηση εν όψει Final 8 η Γιουνάιτεντ!

Υποχρέωση ήταν και πάει

Υποχρέωση ήταν και πάει για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν κάνει τη… δουλειά από το πρώτο παιχνίδι κόντρα στη Λίντσερ κι έτσι ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικούς (το είχαν ανάγκη βάσει της εικόνας τους στα τελευταία ματς της Premier) και παράλληλα να δώσει εμπειρίες σε παίκτες που αποτελούν δεύτερες ίσως και τρίτες λύσεις.

Παρά το γεγονός ότι στο 55’ έμεινε πίσω στο σκορ, η Γιουνάιτεντ έφτασε στη νίκη επί των Αυστριακών με 2-1 και με συνολικό σκορ 7-1 ταξιδεύουν για το Final 8 της Γερμανίας, που θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά την Κοπεγχάγη.

Έπειτα από ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο, η Λίντσερ που ήταν πιο επικίνδυνη στο ματς μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, δικαιώθηκε όταν στο 55’ ο Βάιζινγκερ με ένα εκπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ρομέρο, που φυσικά δεν έφερε ευθύνη.

Ωστόσο, αυτό το γκολ ξύπνησε τους γηπεδούχους και σε μία φάση αντεπίθεσης, ο Λίνγκαρντ στο 57’ έφερε πολύ γρήγορα το ματς σε ισορροπία, καθώς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού είχε σκοράρει και κόντρα στη Λέστερ.

Παρά το γεγονός ότι η λύση άργησε να δοθεί, ο Μαρσιάλ φρόντισε για το θετικό αποτέλεσμα. Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. (4-2-3-1): Ρομέρο – Φοσού Μενσά (84’ Μενγκί), Μπαϊγί, Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς (72’ Τσονγκ) – ΜακΤόμινι, Φρεντ (64’ Περέιρα) – Μάτα, Λίνγκαρντ (63’ Πογκμπά), Τζέιμς (84’ Μαρσιάλ)– Ιγκάλο

ΛΙΝΤΣΕΡ (3-4-3): Σλάγκερ – Βάιζινγκερ (74’ Σάμπιτζερ), Τράουνερ, Αντράντε (80’ Φιλίποβιτς) – Ραντφλ, Χόλαντ, Μίτσορλ, Ρένερ – Φρίζερ, Ραγκούζ, Μπάλιτς (66’ Ρέιτερ)