Πέταξε εκτός τη Μπέτις η Ντινάμο

Τα αποτελέσματα του Conference League

Την πρόκριση στους «16» του Conference League πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (22/02) η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, η οποία πέταξε εκτός της Μπέτις, που ήταν εκ των φαβορί της διοργάνωσης ακόμα και για την κατάκτηση του τροπαίου!

Με «προίκα» το υπέρ τους 1-0 του πρώτου αγώνα, οι Κροάτες κατάφεραν να αντιδράσουν στην γκολάρα του Σεντρικ Μπακαμπού, και να πάρουν την ισοπαλία με σκορ 1-1 και μαζί την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς στο 38ο λεπτό με τρομερό τακουνάκι, βάζοντας γερά στο κόλπο της πρόκρισης τους Ισπανούς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επανάληψη και με γκολ του Κανέκο στο 59ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα (1-1), έχοντας μάλιστα στη συνέχεια και άλλες στιγμές για να «κλειδώσουν» την πρόκριση.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη στις 19:45, η Σερβέτ απέδρασε από τη Βουλγαρία και το Ράζγκραντ, φεύγοντας με το διπλό και την πρόκριση από την έδρα της Λουντογκόρετς (0-1)! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κογκνάτ στο 6ο λεπτό, και ενώ το πρώτο παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί στην Ελβετία με «λευκή» ισοπαλία.