Conference League: Τα βλέμματα σε Φρανκφούρτη και Ζάγκρεμπ για την πρόκριση στους «16»

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για το πρόγραμμα

Ρεβάνς με δυνατές μονομαχίες στα playoffs του Europa Conference League. Πέραν του παιχνιδιού του Ολυμπιακού με τη Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, υπάρχουν ακόμα άλλα επτά ματς, που θα κρίνουν ποιες ομάδες θα πάρουν τα εισιτήρια για τους «16» της διοργάνωσης.

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση αναμένεται στο Ζάγκρεμπ ανάμεσα στην Ντιναμό και την Μπέτις, με τους Κροάτες να έχουν προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη που πήραν με 1-0 στην Ανδαλουσία χάρη στο τέρμα του Μπρούνο Πέτκοβιτς.

Μεγάλη μάχη αναμένεται και στη Φρανκφούρτη για Άιντραχτ και Σεν Ζιλουάζ, εκεί όπου η ισοπαλία με 2-2 στο πρώτο ματς τα αφήνει όλα ανοικτά, αν και οι «αετοί» παραμένουν το μεγάλο φαβορί. Στη Νορβηγία η Μπόντο/Γκλιμτ υποδέχεται τον Άγιαξ, ο οποίος σε ένα ματς-θρίλερ στο Άμστερνταμ βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και με σκορ 2-2 «ξενέρωσε» του Νορβηγούς που ήταν αγκαλιά με μία μεγάλη νίκη.

Υπενθυμίζεται πως δεν υπάρχει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος μετά το φινάλε και του δεύτερου αγώνα, τότε υπάρχει ημίωρη παράταση και εν συνεχεία πέναλτι, εφόσον χρειαστούν.

Η κλήρωση για τη φάση των «16» είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Παρασκευή (23/02) στη Νιόν της Ελβετίας εκεί όπου θα βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, όπως και ο Ολυμπιακός εφόσον καταφέρει και πάρει την πρόκριση επί της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία.