Άντεξε με δέκα παίκτες και... έφτιαξε το Ισραήλ η Μακάμπι Χάιφα!

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι Χάιφα πήρε το 1-1 στη Γάνδη και πέρασε στους «16» του Conference League

Στους «16» του Conference League θα βρεθεί η Μακάμπι Χάιφα, που πήρε το 1-1 στη Γάνδη και προκρίθηκε χάρη στο υπέρ της 1-0 στον πρώτο αγώνα.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν ιδανικά στο ματς και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4’ με γκολ του Πιερό.

Η ισοφάριση από πλευράς Βέλγων άργησε αλλά ήρθε εντέλει στο 69’ με αυτογκόλ του Σεκ, ενώ η αποβολή του Σούντγκρεν τρία λεπτά αργότερα δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την αποστολή της Μακάμπι.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και θα βρεθούν σε φάση των «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2007.

Παράλληλα, εκτόξευσαν το Ισραήλ στη βαθμολογία της UEFA, καθώς η διαφορά από την Ελλάδα αυξήθηκε, ενώ εκείνη από τη Νορβηγία, που είναι 15η μειώθηκε.

Υπενθυμίζεται πως στην επόμενη φάση του Conference League θα βρίσκεται και η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Πηγή: Sport-fm.gr

Conference League: Τελευταία Ενημέρωση