Άντεξε στην πίεση της Άλκμααρ και προκρίθηκε στον τελικό η Γουέστ Χαμ!

Η αγγλική ομάδα πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-1

Άντεξε στην πίεση της Άλκμααρ και πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του φετινού Conference League η Γουέστ Χαμ, παίρνοντας μάλιστα και τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ του Φορνάλς στο 94'!

Μετά το 2-1 υπέρ των Άγγλων στο Λονδίνο, οι Ολλανδοί γνώριζαν ότι έπρεπε να σκοράρουν για να έχουν ελπίδες πρόκρισης, αλλά παρότι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελικά πήραν τη νίκη και την πρόκριση!

Η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο ματς προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, με τον Μπόουεν να σουτάρει λίγο άουτ στο 17’ και τον Πακετά να στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι με δικό του σουτ στο 25’. Στη συνέχεια η Άλκμααρ πήρε τα ηνία του αγώνα, κυκλοφορώντας την μπάλα γύρω από τη μεγάλη περιοχή των Λονδρέζων, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες.

Η Άλκμααρ εμφανίστηκε εξίσου επιθετική και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, γνωρίζοντας ότι χρειαζόταν τουλάχιστον ένα γκολ για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο 48’ ο Κέρκεζ έκανε συρτή σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Παυλίδης δεν πρόλαβε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μάινανς σούταρε από καλή θέση στην αγκαλιά του Αρεολά.

Στο 58’ ο Παυλίδης διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα για πέναλτι σε τράβηγμα του Αγκέρ, αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν «παίζετε», ενώ στο 66’ ο προωθημένος Χατζηδιάκος έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τον Αρεολά να αντιδρά σωστά αποκρούοντας. Η Άλκμααρ συνέχισε να πιέζει αλλά δεν βρήκε ποτέ τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρότι έπαιξε φουλ επίθεση στα τελευταία λεπτά, με την Γουέστ Χαμ να χτυπάει στην αντεπίθεση και να παίρνει τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Φορνάλς στο 90'+4, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του φετινού Conference League!