Τσέλσι: «Καθάρισε» με...4άρα στο δεύτερο φιλικό

Με σχετική άνεση και με τελικό σκορ 4-0 η Τσέλσι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας στην Ιρλανδία

Τέσσερα τέρματα, αρκετά καλή εμφάνιση και...«γεύση» από σχεδόν όλους τους παίκτες της αποστολής συνθέτουν το νικηφόρο 4-0 της Τσέλσι απέναντι στην Ιρλανδική Σεντ Πάτρικς, στο πλαίσιο του δεύτερου φιλικού προετοιμασίας των «μπλε» σε Ιρλανδικό «έδαφος».

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ξεκινώντας με σύστημα 4-4-2 σε «ρόμβο» και με τους Μπατσουαγί και Άμπραχαμ στην κορυφή της επίθεσης, ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην αναμέτρηση και με δύο τέρματα των Μέισον Μάουντ και Έμερσον σε 14' και 31' αντίστοιχα κατάφερε και βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο μπροστά με 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άγγλος τεχνικός, θέλοντας να δοκιμάσει κι άλλα πρόσωπα με το συγκεκριμένο σύστημα, πραγματοποίησε αλλαγή σε όλη την εδνεκάδα. Όμως, ούτε και τότε οι Λονδρέζοι...«φρέναραν», αφού με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέρ Ζιρού, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα σε 67' και 88', έφτασαν με σχετική άνεση στο τελικό 4-0.

Με τον τρόπο αυτόν λοιπόν, η Τσέλσι ολοκλήρωσε τα δύο φιλικά της στην Ιρλανδία με τις Μποέμιανς (1-1) και Σεντ Πάτρικς (4-0) και πλέον θα ταξιδέψει στην Άπω Ανατολή, όπου και θα πραγματοποιήσει ακόμη δύο φιλικά παιχνίδια με την Kawasaki Frontale και την Μπαρτσελόνα.

Πηγή: england365.gr

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση