Καθάρισε και πάλι ο Αζάρ

Η Τσέλσι κέρδισε με 1-0 την Μπόρνμουθ με γκολ του Βέλγου σταρ και πάει στα ημιτελικά

Ο Αζάρ καθάρισε ξανά για την Τσέλσι καθώς της χάρισε τη νίκη με 1-0 επί της Μπόρνμουθ και την έστειλε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μπάρκλεϊ έβαλε την προβολή από κοντά αλλά αστόχησε, ενώ στο 7’ και στο 8’ ο Μπόρουτς σταμάτησε τα διαδοχικά σουτ του Μπάρκλεϊ. Στο 19’ η κεφαλιά του Ζιρού έφυγε έξω ενώ στο 28’ η Μπόρνμουθ απείλησε με τον Μπρουκς και στο 31’ ο Μπόρουτς σταμάτησε τον πλασέ του Γουίλιαν.

Η Τσέλσι πίεσε σε όλη την επανάληψη, έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά στο 85ο λεπτό, ο Αζάρ άλλαξε όμορφα με τον Πέδρο και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (81’ Λουίζ), Ρίντιγκερ, Έμερσον, Σεσκ, Κόβασιτς, Μπάρκλεϊ (60’ Αζάρ), Λόφτους Τσικ, Ζιρού, Γουίλιαν (56’ Πέδρο)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Σίμπσον, Κουκ, Άιμπ Ντάνιελς, Στάνισλας (63’ Φρέιζερ), Ακέ, Ρίκο, Μπρουκς (87’ Ντεφό), Γουίλσον, Μουσέ (73’ Κινγκ)