Η Μπράιτον σόκαρε την επιπόλαια Τσέλσι στο 91'! (vid)

Γκέλα εντός έδρας για την ομάδα του Τούχελ

Θύμα έκπληξης έπεσε η Τσέλσι στο τελευταίο παιχνίδι της στην Premier League, χάνοντας το τρίποντο μέσα από τα... χέρια της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στην Μπράιτον (1-1) για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους... οιωνούς για τους «μπλε», καθώς στο 28ο λεπτό ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, και ενώ ένα δεκάλεπτο νωρίτερα ο Αθπιλικουέτα στάθηκε άτυχος, με το σουτ που επιχείρησε να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι «γλάροι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αγωνιστική καθίζηση των γηπεδούχων, απειλώντας ουκ ο λίγες φορές την εστία του Μεντί, με χαρακτηριστικά παραδείγματα τις προσπάθειες των Άλιστερ και Μπισουμά στο 52' και το 54' αντίστοιχα.

Τελικώς, το γκολ που έψαχνε και δικαιούτο βάσει της εικόνας της στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ το βρήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γουέλμπεκ για το τελικό 1-1!

Αποτέλεσμα με το οποίο η Τσέλσι έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου, μένοντας στο -5 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.