Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! (vid)

Έκανε πάρτι στο Λέστερ η Τσέλσι!

Η Τσέλσι ήταν και πάλι σοβαρή, η Λέστερ εξακολουθεί να μην βελτιώνει την ανασταλτική της λειτουργία, και το τελικό 3-0 των Πρωταθλητών Ευρώπης, μέσα στο "King Power Stadium" χαρακτηρίζεται απολύτως δίκαιο, και θα μπορούσε να είναι και… μεγαλύτερο!

Η Τσέλσι παρατάχθηκε και πάλι με τριάδα στα στόπερ, έχοντας δεξιά τον Ρις Τζέιμς και αριστερά τον Τσίλγουελ, και επιχείρησε να κυριαρχήσει, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας.

Από την πτέρυγα του Μπεν Τσίλγουελ προήλθε και η πρώτη μεγάλη στιγμή του ματς, μόλις 180 δευτερόλεπτα από το σφύριγμα της έναρξης. Ο ακραίος μπακ της Τσέλσι μπήκε στην περιοχή, σούταρε από δύσκολη γωνία, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κάσπερ Σμάιχελ αλλά δεν… σκόραρε. Δεν τα κατάφερε όπως συνήθιζε στις πρόσφατες αναμετρήσεις της Τσέλσι, αλλά 11 λεπτά μετά μπόρεσε να δημιουργήσει!

Και η εν λόγω περίπτωση αποδείχθηκε καταλυτική. Το κόρνερ του Άγγλου μπακ ήταν εξαιρετικό, ο Ρίντιγκερ ήταν σχεδόν… αμαρκάριστος και με γυριστή κεφαλιά «έγραψε» το 1-0 στο 14’. Επρόκειτο για το 6ο γκολ με κεφαλιά που δέχτηκε η Λέστερ στην Premier League, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα, την ώρα που η Τσέλσι συνεχίζει να βρίσκει λύσεις από τις στατικές φάσεις, με τον Θέσαρ Αθπλικουέτα να είναι ο μοναδικός αμυντικός της που δεν έχει γκολ φέτος.

Η κυριαρχία των Λονδρέζων στο «Κινγκ Πάουερ» συνεχίστηκε και ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Καντέ στο 20ο λεπτό μετά από υπέροχη πάσα του Ζορζίνιο, έλαβε χώρα στο 26’. Ο Ρις Τζέιμς με τον Μέισον Μάουντ ξεδίπλωσαν με χαρακτηριστική ευκολία την επίθεση της ομάδας τους, ο Γάλλος αμυντικός μέσος διένυσε πολλά μέτρα με την μπάλα, με ολόκληρη την Λέστερ να τον… κοιτά, και εν συνεχεία σούταρε με το αριστερό, σκοράροντας για δεύτερη φορά απέναντι στην πρώην ομάδα του, στο «σπίτι» της.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, άπαντες αντιλαμβάνονταν πως το 2-0 έμοιαζε απολύτως φυσιολογικό, με τους φίλους των γηπεδούχων να έχουν δει το σύνολό τους να απειλεί μόνο στο 24’, όπου ο Λούκμαν σκόραρε αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Η λήξη του ημιχρόνου έβρισκε τον Τόμας Τούχελ απολύτως ικανοποιημένο και τον Μπρένταν Ρότζερς προβληματισμένο, τόσο από τις αποδοκιμασίες του κοινού, όσο και από τα δύο γκολ σε 45 λεπτά εντός έδρας, για δεύτερο διαδοχικό ματς!

Ωστόσο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε ούτε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ούτε μετά τις διορθωτικές κινήσεις του Βορειοϊρλανδού προπονητή. Ο Τσίλγουελ απείλησε και πάλι, με εξαιρετικό σουτ στο 51ο λεπτό, ενώ η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων, είτε εντός, είτε εκτός στόχου, έλαβε χώρα τρία λεπτά πριν από την μία ώρα, από τον Μάντισον που πέρασε ως αλλαγή!

Δύο λεπτά μετά, η Τσέλσι απώλεσε και δεύτερο δοκάρι με τον Χάντσον Οντόι, ενώ στο 68’ ο Πούλισικ αστόχησε από κοντά με μία επαφή, όντας υπό πίεση από τον Σογιουντσού.

Στην τρίτη σπουδαία στιγμή των «μπλε» όμως, το 3-0 ήταν γεγονός! Ο Ζίγιεχ μοίρασε την μπάλα στον Πούλισικ, αυτός δεν αστόχησε από την μικρή περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Έκτοτε ακολούθησαν ακόμη δύο γκολ, με τον Πούλισικ να ξανά σκοράρει αλλά να είναι εκτεθειμένος, τον Ρις Τζέιμς να κάνει το ίδιο στο 85’ αλλά να μην πανηγυρίζει, και το 3-0 να παραμένει μέχρι τέλους!

Κάπως έτσι, η Τσέλσι διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, με την Λέστερ να μοιάζει εντελώς αποσυντονισμένη από τις φήμες περί αποχώρησης του Μπρένταν Ρότζερς και να βλέπει μόνο το κομβικό ματς της Πέμπτης απέναντι στην Λέγκια Βαρσοβίας!

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιουντσού, Έβανς, Αμαρτέι, Ολμπράιτον, Εντιντί, Καστάνιε, Σουμαρέ (75' Ντιούσμπερι-Χολ), Μπαρνς (46' Μάντισον), Βάρντι, Λούκμαν

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλόμπα, Ζορζίνιο (77' Λόφτους-Τσικ), Καντέ, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Μάουντ (63' Ζίγιες), Χάντσον-Οντόι, Χάβερτς (62' Πούλισικ)

Πηγή: aek365.org