Τεσσάρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ... στη Λίβερπουλ! (vid)

Εμφατική νίκη στο φιλικό από την ομάδα του Τεν Χαγκ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε την Λίβερπουλ με 4-0 στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας στο Μπανγκόνγκ της Ταϊλάνδης για να πάρει μία άτυπη ρεβάνς από το 9-0 (0-5 και 4-0) της περασμένης σεζόν στη Premier League. Εποχή Τεν Χαγκ με το δεξί για τους «κόκκινους διαβόλους», σε αντίθεση με την... Λίβερπουλ του Κλοπ που έκανε δέκα αλλαγές στο πρώτο μισάωρο.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μοίρασαν θέαμα στην Ταϊλάνδη και η πρεμιέρα του Έρικ Τεν Χαγκ στο τιμόνι της ομάδας ήταν άκρως επιτυχημένο, σε σχέση με την Λίβερπουλ που δεν κατάφερε να αντιδράσει λόγω… ροτέισον από τον Γιούργκεν Κλοπ.

Η Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε ένα «ονειρικό» 30λεπτο, με τον Τζέιντον Σάντσο να ανοίγει τον χορό τον γκολ, τον Φρεντ να κάνει το 2-0 και τον Μαρσιάλ να «κρεμάει» τον Άλισον για το 3-0 ημιχρόνου. Ενώ, μόλις ένα λεπτό πριν σκοράρει ο Γάλλος το 3-0, ο Γιούργκεν Κλοπ είχε προχωρήσει σε δέκα αλλαγές, εκτός από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν τόσες ευκαιρίες όσο στο πρώτο μέρος, αλλά το «κερασάκι» στη τούρτα ήρθε από τον Φακούντο Πελίστρι που διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Με τον Ουρουγουανό εξτρέμ να δίνει μία απάντηση για το τι μπορεί να πετύχει στην ομάδα, εάν δεν δοθεί εκ νέου δανεικός.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, πρώτο 30λεπτο): Άλισον, Μαμπάγια, Φίλιπς, Γκόμεζ, Τσέιμπερς, Χέντερσον, Μόρτον, Καρβάλιο, Έλιοτ, Ντίας, Φιρμίνο

Λίβερπουλ (δεύτερο 30λεπτο): Άλισον, Φράουεντορφ, Μάτιπ, Γουίλιαμς, Τσιμίκας, Μίλνερ, Μπάιτσετιτς, Κλάρκσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Κλαρκ, Τζόουνς

Λίβερπουλ (τρίτο 30λεπτο): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τιάγκο, Σαλάχ, Νούνιες, Χιλ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ, πρώτο ημίχρονο): Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ, Σάντσο, Ράσφορντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (δεύτερο ημίχρονο): Ντε Χέα (68', Χίτον), Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί, Τέλες, Μαλάσια, Σάβατζ, Ικμπάλ, Ελάνγκα, Φαν Ντε Μπέεκ, Πελίστρι, Ντιαλό

Πηγή: england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση