Πογκμπά… και κάτω η Μίλαν!

Στον τόπο (και εκτός Europa League) άφησε τη Μίλαν η Μαν. Γιουνάιτεντ!

Τον λόγο που θεωρείται ένα εκ των μεγάλων φαβορί για την κατάκτηση του Europa League επιβεβαίωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αν και πήγαν με μειονέκτημα στο «Σαν Σίρο», οι «κόκκινοι διάβολοι» καθάρισαν 1-0 τη Μίλαν και (σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς) πανηγύρισαν μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά.

Έπειτα από ένα επιφυλακτικό -όπως αναμενόταν- πρώτο ημίχρονο, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έκανε την κίνηση που έμελε ν’ αλλάξει τη μοίρα του ματς: Βάζοντας τον Πογκμπά στη θέση του Ράσφορντ και βλέποντάς τον σε λιγότερο από τρία λεπτά να τον δικαιώνει!

Εκμεταλλευόμενος λοιπόν μια τρικυμία στην άμυνα των «ροσονέρι» (και μια παροιμιώδη αδυναμία τους ν’ απομακρύνουν την μπάλα) ο Γάλλος πέτυχε με έξυπνο σουτ, έπειτα από προσποίηση, το γκολ που αποδείχθηκε χρυσό.

Διότι οι προσπάθειες της Μίλαν ν’ αντιδράσει στη συνέχεια αποδείχθηκαν σπασμωδικές. Ούτε η είσοδος του Ιμπραΐμοβιτς στο 65’ μπόρεσε να την κάνει ιδιαίτερα απειλητική.

Έτσι, η Γιουνάιτεντ προστάτευσε με σχετική άνεση ως το τέλος το σκορ και διευρύνοντας το εντυπωσιακό της αήττητο σε 14 παιχνίδια για όλες της διοργανώσεις, σφράγισε δίκαια το εισιτήριο για την επόμενη φάση.