Ταπείνωσε το Γιβραλτάρ με 14 γκολ η ιστορική Γαλλία

Στο Euro η Ολλανδία και… τυπικά στα playoffs η Ελλάδα!

Σοκ και δέος! Η… διαστημική Γαλλία ταπείνωσε το αδύναμο Γιβραλτάρ, αφού επικράτησε με το αδιανόητο 14-0 και έκανε ένα τσουβάλι ρεκόρ.

Δεν άφησαν σε καμία στιγμή το πόδι από το γκάζι οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν, οι οποίοι πέτυχαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορία τους αφού «έσπασαν» το 10-0 με το οποίο είχαν επικρατήσει στις 11 Σεπτεμβρίου του 1995 του Αζερμπαϊτζάν. Την ίδια ώρα, η Γαλλία έσπασε το αδιανόητο ρεκόρ που κρατούσε από τον Δεκέμβριο του 2006 η Γερμανία, όταν στα προκριματικά του Euro είχε διαλύσει με 13-0 του Σαν Μαρίνο για τα προκριματικά του Euro.

Ο Ζαΐρ-Εμερί (17 ετών και 255 ημερών) έγινε ο 2ος νεότερος σκόρερ με τους «μπλε» πίσω από τον Μορίς Γκαστιγκέ που σκόραρε κόντρα στην Ελβετία στις 8 Μαρτίου 1914 (17 ετών και 156 ημερών), ενώ η Γαλλία γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία που προηγείται με 7 γκολ στο ημίχρονο σε αγώνα προκριματικών EURO.

Παράλληλα, ο Εμπαπέ έγινε ο 3ος σκόρερ στην ιστορία της Γαλλίας, αφού έφτασε τα 47 γκολ και ξεπέρασε τον Αντουάν Γκριεζμάν!

Στο άλλο ματς, η Ολλανδία επικράτησε με 1-0 της Ιρλανδίας και εξασφάλισε την πρόκριση στο Euro, αφήνοντας στην 3η θέση οριστικά την Ελλάδα.

Ο Βέγκχορστ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 12ο λεπτό, με τους Ιρλανδούς να μην μπορούν να αντιδράσουν ιδιαίτερα στη συνέχεια και το σκορ να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Η βαθμολογία

Γαλλία-Γιβραλτάρ 14-0

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Γαλλία-Γιβραλτάρ 14-0
(3’ αυτ. Σάντος, 4’ Τιράμ, 16’ Ζαΐρ-Εμερί, 30’, 75’, 82’ Εμπαπέ, 34’ Κλος, 36’, 66' Κομάν, 37’ Φοφανά, 64’ Ραμπιό, 73’ Ντεμπελέ, 89’, 90+1’ Ζιρού)

Ολλανδία-Ιρλανδία 1-0
(12’ Βέγκχορστ)

Η επόμενη (9η) αγωνιστική

Τρίτη 21/11
Ελλάδα-Γαλλία (21:45)
Γιβραλτάρ-Ολλανδία (21:45)

Η Γαλλία μπήκε με φόρα στο ματς και έδειξε εξ αρχής πως είναι διατεθειμένη να διαλύσει τους φιλοξενούμενους! Ο Σάντος μόλις στο 3ο λεπτό έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ για τη Γαλλία, ενώ ο Τιράμ ένα λεπτό αργότερα έγραψε το 2-0. Για να έρθει ο 17χρονος Ζαΐρ-Εμερί στο 16’ να κάνει το 3-0 σε μια φάση όπου ο Σάντος αποβλήθηκε αφήνοντας το Γιβραλτάρ με 10 παίκτες καθώς έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ στον σκόρερ την ώρα που έβρισκε δίχτυα, με αποτέλεσμα στο ντεμπούτο του με τους «τρικολόρ» ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός της Παρί να βγει αναγκαστική αλλαγή αφού τραυματίστηκε.

Δεν μπορούσε ο Εμπαπέ να μη βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Γάλλο στο 30’ να κάνει το 4-0. Ο Κλος τέσσερα λεπτά αργότερα ξεχείλωσε το σκορ γράφοντας το 5-0, με τον Κομάν στο 36’ να πετυχαίνει το έκτο γκολ για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι «μπλε», με τον Φοφανά στο 37’ να γράφει το 7-0, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το πρώτο ημίχρονο.

Η Γαλλία στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν βρήκε κάποιο γρήγορο γκολ αφού το Γιβραλτάρ με μαζική άμυνα άντεχε, ωστόσο οι «τρικολόρ» πήραν γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και ο Ραμπιό στο 64’ έκανε το 8-0, με τον Κομάν να ξαναχτυπάει και στο 66’ να γράφει το 9-0! Το Γιβραλτάρ δεν μπορούσε να αντιδράσει και είχε παραδοθεί πλήρως στην ανωτερότητα της Γαλλίας. Απλώς έμενε να μάθουμε που θα σταματήσουν οι γηπεδούχοι, αν και δεν έδειχναν τέτοια διάθεση, κάτι που φάνηκε στη συνέχεια του αγώνα!

Ο Ντεμπελέ στο 73’ έγραψε το 10-0, ενώ ο Εμπαπέ δυο λεπτά μετά το εντυπωσιακό 11-0. Ο Γάλλος σούπερ σταρ στο 82ο λεπτό έβαλε ένα γκολ ποίημα από το κέντρο του γηπέδου ξεχειλώνοντας το σκορ στο απίστευτο 12-0! ΚΑΙ όμως δεν σταμάτησαν εκεί! Ο Ζιρού στο 89’ έγραψε το ΑΠΙΘΑΝΟ 13-0, με τον ίδιο παίκτη να ξαναχτυπάει στις καθυστερήσεις για το 14-0 με «τρελό» ψαλιδάκι και τη Γαλλία να σπάει ΚΑΘΕ ρεκόρ!