Μια ανάσα από την Παρί η αήττητη Νις

Η ομάδα του 34χρονου Φαριόλι νίκησε και τη Τουλούζ

Με την άμυνά της να παίρνει άριστα, η Νις κράτησε απαραβίαστη την εστία της για όγδοο σερί παιχνίδι, νικώντας 1-0 τη Τουλούζ, και, μετά από 13 αγωνιστικές είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Ligue 1, με 8 νίκες και 5 ισοπαλίες. Έτσι, το σύνολο του 34χρονου Ιταλού προπονητή, του Φραντσέσκο Φαριόλι, βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Κόντρα στη Τουλούζ, στην Allianz Riviera, οι παίκτες της Νις "πάγωσαν", αρχικά, όταν, μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Μάγκρι της Τουλούζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά, το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ. Παρά τις επιθετικές προσπάθειες και των δυο ομάδων, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να έχει καταγραφεί ούτε ένα σουτ στον στόχο.

Τελικά, το πρώτο σουτ στον στόχο έφερε και το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Από ασίστ του Σανσόν, ο Μοφί σκόραρε και με το έβδομο, εφετινό, του τέρμα, έκανε το 1-0 υπέρ της Νις. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ και, στο 60ο λεπτό, το σουτ του Λοτόμπα εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ Ρέστες της Τουλούζ. Στο 81ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Ιμπραχίμ Σισοκό να σουτάρει, ο τερματοφύλακας της Νις ήταν εξουδετερωμένος, αλλά, προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος, ο Τουράμ απομάκρυνε. Έτσι, η Τουλούζ παραμένει χωρίς νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και συγκεντρώνεται, πλέον, στο παιχνίδι της Πέμπτης, με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, όπου με νίκη εξασφαλίζει πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Europa League.