Κράτησε την Κλερμόν στον… βυθό η Μονπελιέ

Την… χάλασε στην Κλερμόν η Μονπελιέ! Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να βρουν το προβάδισμα και να παγώσουν το «Σταντ ντε λα Μοζόν», η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν που αποβλήθηκε από τον πάγκο στο 28’ πήρε την ισοπαλία και τους κράτησε στον… πάτο για την αναμέτρηση της εξ αναβολής 8ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο Γκοναλόν από τη δημιουργία του Μουαμέντ Τσαμ άνοιξε το σκορ για την Κλερμόν μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Ντερ Ζακαριάν να αποβάλλεται με δύο κίτρινες σε διάστημα δευτερολέπτων αλλά και να αναγκάζεται να προβεί σε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τα ηνία, ψάχνοντας την ισοφάριση την οποία τελικά κατάφεραν να βρουν στο 87ο λεπτό με πέναλτι του Σαβανιέ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Μονπελιέ έφτασε με αυτή την ισοπαλία τους 13 βαθμούς και έμεινε στη 13η θέση, ενώ η Κλερμόν βρίσκεται στην προτελευταία με 10.