Ακόμα πιο κοντά στο Champions League η Λιλ!

Κράτησε την διαφορά των 6 βαθμών από την Λυών

Η Λιλ επικράτησε 5-0 της Νιμ και κράτησε την διαφορά στους έξι πόντους από την 3η της βαθμολογίας Λιόν. Η Καέν 1-0 τη Ντιζόν στο ματς σωτηρίας και πέρασε στην 18η θέση που οδηγεί σε μπαράζ.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Λιλ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Νιμ, επικράτησε με 5-0 και έφτασε τους 68 πόντους, έναντι 62 της Λιόν, διατηρώντας το προβάδισμα των έξι βαθμών για την κατάληψη της 2ης θέσης. Ο Ρεμί στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει ένα ακόμα από τον Μπαμπά στο 64’. Ο Τσελίκ στο 70’ διαμόρφωσε το 3-0, ενώ το 4-0 έγινε από τον Πέπε στο 80’. Tο τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ρουί Φόντε στο 90+2'.

Με χατ-τρικ του Ατάλ η Νις επικράτησε 3-0 της ουραγού Γκινγκάμπ με τον Αλγερινό να σκοράρει στο 9΄, στο 68’ και στο 73’ και έφτασε τους 51 πόντους. Καθοριστική νίκη που τουλάχιστον την φέρνει πάνω από την αντίπαλο της στη 18η θέση που οδηγεί σε μπαράζ, σημείωσε η Καέν απέναντι στη Ντιζόν με 1-0, με γκολ του Φαϊρ στο 67’. Στο 0-0 έμεινε η Αμιάν με την Στρασμπούρ, ενώ στο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι της Ανζέ με τη Ρεμς.