Τρομερός ο ΑΠΟΕΛ στην Πάφο

Μόνη πρώτη και αήττητη η Ομόνοια

«Ερυθρόλευκο» το βαρωσιώτικο ντέρμπι / Πρώτη νίκη για Ε.Ν.Π.

Τρομερή εμφάνιση έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην Πάφο και επικράτησε στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Kuutio Homes Παφιακού με 3-1 σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν δεύτερη σπουδαία εκτός έδρας νίκη μετά την πρεμιέρα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα και είναι στη 2η θέση, ενώ υποχρέωσαν τους Παφίτες στην πρώτη ήττα της σεζόν. Στο βαρωσιώτικο ντέρμπι η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε στο τάϊ –μπρέικ της Ανόρθωσης και πέτυχε την πρώτη της νίκη. Αντίθετα η Ανόρθωσις δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Η Ομόνοια είναι η μόνη αήττητη ομάδα και βρίσκεται στην κορυφή. Στην 3η αγωνιστική κέρδισε στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-1 σετ την Αναγέννηση Δερύνειας που προηγήθηκε 0-1. Στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών η Ε.Ν.Π. πέτυχε την πρώτη της νίκη επικρατώντας στο Γήπεδο Δήμου Παραλιμνίου με 3-0 της Ολυμπιάς Φρ.

Σούπερ ο ΑΠΟΕΛ στην Πάφο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: KUUTIO HOMES ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΕΛ 1-3 (25-19, 24-26,22-25, 21-25)

Τεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στην Πάφο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μέσα στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών  τον Kuutio Homes Παφιακό με 3-1 σετ σε 02 ώρες 10’ και έδειξε τη φετινή δυναμική του αφού μετά τη Νέα Σαλαμίνα κέρδισε εκτός έδρας και την ομάδα της Πάφου. Ο Kuutio Ηomes Παφιακός που είχε στη σύνθεσή του τον Jimenez δέχθηκε την πρώτη του ήττα και οπισθοχώρησε βαθμολογικά.

Ο Kuutio Ηomes Παφιακός άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 1-0 επικρατώντας 25-19 σε 27’. Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη για τη νίκη με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί 24-26 σε 32’. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ανατροπή, αφού η παφιακή ομάδα έφθασε μια ανάσα από το σετ, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν και επικράτησαν για να ισοφαρίσουν 1-1.

Μετά το 1-1 η ψυχολογία ήταν με το μέρος του ΑΠΟΕΛ που κατάφερε στο τρίτο σετ  να διατηρεί διαφορά ασφαλείας 07-11, 10-14, αλλά ο Kuutio Homes Παφιακός μείωσε 20-19. Στο τέλος του σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν  αποφασιστικός και  επιβλήθηκε 22-25 σε 32’ γυρίζοντας τον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΠΟΕΛ είχε ξανά το προβάδισμα 10-14 με τον Kuutio Ηomes Παφιακό να μειώνει σε 21-23, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν και κέρδισαν 21-25  σε 30’ και τον αγώνα 1-3 σετ.

KUUTIO HOMES ΠΑΦΙΑΚΟΣ(R. VASILJIEV): KolloΠαναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Γ. Χρυσοστόμου, Χριστίδης – Αλλαγές: Μιχαήλ, Jimenez, Σαββίδης.

AΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου, Aντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή, Χρίστου – Αλλαγές: Βερεής, Ευσταθίου.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας

Στα «κόκκινα» το Βαρωσιώτικο

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-2 (25-21,25-22, 24-26,23-25, 15-10)

Στο «κόκκινο» έκατσε η μπίλια στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» σε 02 ώρες και 33’ την Ανόρθωση με 3-2 σετ και πήραν την πρώτη τους νίκη. Η Ανόρθωσις που επέστρεψε από το 0-2 σετ από την άλλη πήρε πόντο, αλλά δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 19-21, αλλά η Νέα Σαλαμίνα με εκπληκτικό σερί 06-00 επικράτησε 25-21 σε 29’ και προηγήθηκε 1-0.

Πολύ κλειστό ήταν το δεύτερο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 18-17, την Ανόρθωση να προσπερνά 21-23, αλλά την ομάδα του Κ. Αδάμου να κερδίζει 25-22 σε 29’ και να αυξάνει σε 2-0 σετ.

Το ντέρμπι δεν τελείωσε όμως, αφού η Ανόρθωσις έφερε το ντέρμπι σε ισορροπία. Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 17-17, η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 22-20, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε και κέρδισε το σετ στους έξτρα πόντους 24-26 σε 32’ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 19-16 και κράτησε κερδίζοντας 25-23 σε 33’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ όπου αρχικά η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 07-05, όμως με ένα τεράστιο σερί ξέφυγε 13-07. Η Ανόρθωσις προσπάθησε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 15-10 σε 18’ και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Παφίτης, Pesti, Σαββίδης, Nικολάου, Thiel, Αndrade – Λίμπερο:Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Aχιλλέως, Xατζηβασίλη,  Στ. Σαββίδης.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Viller, Ζηκάκης, Χρυσοστόμου, Senica, Χριστοφόρου, Glivenko – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Kοντός, Xατζηφιλίππου, Χρ. Σαββίδης.

Διαιτητές: Χρ. Mαϊφόσιης – Ι. Μιτσής

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.  3-1(26-28, 25-15, 25-16, 25-21)

Η Ομόνοια παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, οι «πράσινοι» κέρδισαν δύσκολα την αξιόμαχη Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σετ σε 01 ώρα και 54’ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Οι «τριφυλλοφόροι» του Σάββα Σάββα για να βρεθούν στην κορυφή ανέτρεψαν τα δεδομένα αφού έχαναν 0-1 από την Αναγέννηση του Αντώνη Κωνσταντίνου που άφησαν υποσχέσεις.

Mε την ομάδα της Δερύνειας ντεμπούταρε ο Ρώσος Dimitry Leontiev που τη λήξασα σεζόν έπαιζε στην Ομόνοια.

Στο πρώτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 22-22 ,23-23, 24-24 και τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 26-28 σε 34’ και να προηγείται 0-1.

Η Ομόνοια έδειξε φοβερή αντίδραση στο δεύτερο σετ και αφού προηγήθηκε 17-10 και 20-12 επικράτησε 25-15 σε 22’ και ισοφάρισε 1-1.

Η ισοφάριση βοήθησε την Ομόνοια που έπαιξε καλό βόλεϊ στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 16-07 και 21-13 για να επικρατήσει 25-16 σε 22’ ανατρέποντας το σκορ αφού προηγήθηκε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση ανέβηκε, αλλά η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας 25-21 σε 27’ επικρατώντας με 3-1 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Antipkin, Βruno Da Silva, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvorronen –Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Καραγιάννης, Antonic, Sinhayeuski, Κυπριανού, Bramwell, Leontiev – Λίμπερο: Παπαϊωάννου, Στέκας – Αλλαγές: Σιαπάνη, Έλληνας, Τζωρτζής, Μπέης, Nurettin.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Χρ. Μητροφάνους.

Πρώτη νίκη οι «βυσσινί»

ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)

Την πρώτη της νίκη στο 48ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πέτυχε την Παρασκευή 04 Νοεμβρίου η Ε.Ν.Π. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής οι «βυσσινί» κέρδισαν στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών με 3-0 την Ολυμπιάς Φρ. με 3-0 σετ σε 72’. Η Ολυμπιάς προσπάθησε, αλλά δέχθηκε την τρίτη ισάριθμη ήττα της.

Στο πρώτο σετ οι «βυσσινί» πήραν διαφορά και κέρδισαν 25-15 σε 20’ προηγούμενοι 1-0 σετ. Παρόμοια σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την Ε.Ν.Π. να ανοίγει τη διαφορά 24-19 και να επικρατεί 25-19 σε 28’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του T. Galimberti προηγήθηκε 16-10 και τέλειωσε το σετ με 25-14 σε 24’ κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Ε.Ν.Π.(T. GALIMBERTI): Ανδρέου, Diaz, Σαββίδης, Carlos Dos Santos, Χριστοφή, Piza – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Λαμπρινός.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Ξενοφώντος, Komarovskii, Georgiev, Βασιλείου Borisov – Λίμπερο: Παύλου, Ηλία – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Σάββα.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Κ. Σαράντης.