«Απόδραση» με χρυσό δίποντο

Mετά από αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 48 λεπτά κέρδισε την Ολυμπιάς με 2-3 σετ

Σούπερ – μάχη για τη νίκη έγινε στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών μεταξύ . και Ε.Ν.Π. στην ουδέτερη έδρα της Δερύνειας.

Η Ε.Ν.Π. μετά από αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 48 λεπτά κέρδισε την Ολυμπιάς με 2-3 σετ και απέδρασε με δυο υπερπολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας. Η ομάδα του Φρενάρους παρά τον αιφνιδιασμό του 0-1 αντέδρασε προηγήθηκε 2-1 και διεκδίκησε επί ίσοις όροις το παιχνίδι αλλά έχασε στο τάϊ – μπρέικ, εξασφαλίζοντας όμως ένα σημαντικό βαθμό. Ίσως ήταν ο καλύτερος αγώνας που έγινε σε αυτές τις πέντε αγωνιστικές.

Η Ένωση σταδιάκά ανέβαινε στο πρώτο σετ και κέρδισε 16-25 σε 24’. Το δεύτερο σετ είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να έχουν εναλλάξ την πρωτοπορία και να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 20-21 αλλά η Ολυμπιάς ισοφάρισε 24-24 και παράλληλα κέρδισε 27-25 σε 37’ ισοφαρίζοντας το τοπικό ντέρμπι.

Το τρίτο σετ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό με την Ολυμπιάς στα μέσα του σετ να ξεφεύγει 15-11 και διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία 21-16 για να επιβληθεί με 25-17 σε 32’ και να ανατρέψει το σκορ.

Η Ε.Ν.Π. αντέδρασε στο τέταρτο σετ και διατηρούσε τα ηνία. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 11-18, αλλά η Ολυμπιάς μείωσε στους τρεις 16-19. Η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη κράτησε την πρωτοπορία 17-21. Με ένα φοβερό ντεμαράζ η Ολυμπιάς Φρενάρους έφερε το σετ στα ίσα και στους έξτρα πόντους προηγήθηκε 25-24, αλλά η Ένωση πήρε το σετ με 25-27 και ισοφάρισε σε 2-2..

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ με «κοκκινόμαυρους» και «βυσσινί» να τα δίνουν όλα για το σετ και τη νίκη. Η Ολυμπιάς άρχισε καλά το πέμπτο σετ και βρέθηκε στην πρωτοπορία με 04-02. Αμέσως, η Ε.Ν.Π. αντέδρασε και ισοφάρισε 04-04. Στην αλλαγή του τερέν, η Ολυμπιάς Φρ. ήταν μπροστά στο σκορ με 08-07 σε ένα ακόμα συγκλονιστικό σετ. Η αγωνία κορυφώθηκε όσο πλησιάζαμε στο φινάλε με την ομάδα του Φρενάρους να έχει αποθέματα ξεφεύγοντας 12-09 και 13-10. Η Ένωση επιχείρησε να μείνει στο σετ, μείωσε σε 13-11. Το σετ θα κρινόταν σε πολύ λεπτές ισορροπίες με την Ε.Ν.Π. να ισοφαρίζει 14-14. Η Ολυμπιάς πήρε ξανά προβάδισμα 15-14 με τους «βυσσινί» να επιστρέφουν και να κερδίζουν 15-17 σε 24’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Payan, Alen, Βασιλείου, Πέτρου, Παπέττας – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς. Λίμπερο 2: Παύλου– Αλλαγές: Ξενοφώντος, Σαράντης, Χαραλάμπους.

Ε.Ν.Π.(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Dusan, Acosta, Παπανδρέου, Χρυσοστόμου, Santos, Γεωργίου – Λίμπερο: Κανάρης. – Αλλαγές: Στέκας, Σιόκκουρος..

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – Ε.Ν.Π. 2-3 (16 -25, 27-25, 25-17, 25-27, 25-27, 15-17)

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση