Συνέχεια στο σερί του με διπλό ο Κεραυνός - Δύο αναβολές αγώνων

Κέρδισε εύκολα τον Αχιλλέα Καϊμακλίου

Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός από την αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πήρε τη νίκη με 63-49, πετυχαίνοντας την 8η σερί του νίκη, με MVP τον Ντεόντρε Μπερνς που πέτυχε 16 πόντους, 2 τρίποντα και 2 ασίστ.

Ο Κεραυνός είχε καλό ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στο 2’ και στο επόμενο λεπτό ο Μαραγκός ευστόχησε σε βολές για το 6-2. Ο Αχιλλέας μείωσε στο 4’ σε 6-5 και πήρε προβάδισμα στο ίδιο λεπτό με το 7-6. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα (8-7) ενώ η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-12).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου έκανε το 20-14 στο 12’, ενώ στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-18. Ο Αχιλλέας έπαιζε πιο επιθετικά και πήρε προβάδισμα στο 16’ με το τρίποντο του Χριστούδια (23-22). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το ημίχρονο να λήγει σε 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά πετυχαίνοντας 12 σερί πόντους για το 40-29 στο 24’. Η διαφορά αυξήθηκε στο +15 στο 28 ενώ η περίοδος έκλεισε με σκορ 38-47. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός είχε το «πάνω χέρι» με τη διαφορά να φτάνει στο +21 στο 37 με το τρίποντο του Ραζή. Διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 63-49.

Βρείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 29-28, 38-47, 49-63.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή): Χριστούδιας 5 (1), Γεωργακούδης, Βασιλείου 3, Τρετιακόβ 16 (1), Νάιλς 20, Κάκκουρας, Αγρότης 2, Ανθυμιάδης 3 (1), Τσοχαραρίδης.

Κεραυνός (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μπερνς 16 (2), Πασιαλής 6, Στυλιανού 5, Ραζής 10 (2), Γιαξή, Αντρέου 3 (1), Μαραγκός 10, Τίγκας 3, Ντακάν 10, Γονατάς.

Αναβολή στο ΑΕΛ - Αναγέννηση (γυναικείο) και στο Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ενημερώνει πως ο δεύτερος αγώνας τελικής φάσης του ΟΠΑΠ πρωταθλήματος Γυναικών, ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Αναγέννηση Γερμασόγειας που ήταν προγραμματισμένος για να πραγματοποιηθεί στις 13 Μαρτίου 2022, αναβάλλεται λόγω εντοπισμού αριθμού θετικών κρουσμάτων covid-19 στην ομάδα της ΑΕΛ. Ο αγώνας θα οριστεί σε νέα ημερομηνία από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων.

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ενημερώνει πως ο αγώνας ανάμεσα στην ΕΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑ και τον ΑΠΟΕΛ που ήταν προγραμματισμένος για να πραγματοποιηθεί στις 13 Μαρτίου 2022, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ   League αναβάλλεται λόγω εντοπισμού αριθμού θετικών κρουσμάτων covid-19 στην ομάδα της Ομόνοιας. Ο αγώνας θα οριστεί σε νέα ημερομηνία από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων.