«Καθάρισε» η Ανόρθωση των Απόλλωνα που έπαιξε μόνο με 5 παίκτες

Άνετη νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου

Με νίκη για την Ανόρθωση τελείωσε η εναρκτήρια αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική στην 2η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League.

Στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε τον Απόλλωνα με 116-72.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ανόρθωση παρέμεινε στο πρώτο βαθμολογικό σκαλοπάτι και θα αναμένει την έκβαση του αυριανού ντέρμπι, ανάμεσα σε Κεραυνό και ΑΕΚ, για να γνωρίζει αν θα παραμείνει μόνη της στην 1η θέση.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Γιώργος Τρετιάκοβ (20 πόντοι, 0/1 βολή, 10/11 δίποντα, 01/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ)

Αρχικά ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 5-0 αλλά στη συνέχεια η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 11-11, για να συνεχίσει να σκοράρει και έτσι, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 31-15.

Στη 2η περίοδο, η Ανόρθωση συνεχίζοντας στον ίδιο γρήγορο ρυθμό που είχε επιβάλει από το 5` και μετά, επέκτεινε τη διαφορά, για να προηγηθεί με 48-21 στο 15`, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ πήγε στο 56-35.

Στην 3η περίοδο, η διαφορά υπέρ της Ανόρθωσης συνέχισε να ανεβαίνει, για να ξεπεράσει και τους 30 πόντους, ενώ στο 25` το σκορ πήγε στο 67-43, ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου, η μετέπειτα νικήτρια προηγήθηκε με 86-50.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +40, όταν το σκορ πήγε στο 94-54, ενώ στο 35`, το σκορ έγινε 104-56, ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν 116-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-15, 56-35, 86-50, 116-72.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 6, Αντωνίου 8 (2(, Τρετιακόβ 20, Ελευθερίου 8, Νικολάου 4, Talton 14, Τομπάζος 12 (2), Βύρωνος 4, Μαραγκός 6, Νοταρίδης 4, Μουόσα 20, Skinner 10.

Απόλλων (Γρηγόρης Παντούρης): Ηλιάδης 26 (3), Θεοδώρου 4, Γκουτιαμάτ 2, Παντούρης 25 (3), Κωνσταντίνου 15.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση