Η Ομόνοια νικήτρια απέναντι στην ΕΚΑ ΑΕΛ

Πέρασε και απέναντι από την ΑΕΛ

Την έκτη της φετινή νίκη πανηγυρίζει η Ομόνοια, η οποία στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ μέσα στην CBF Arena με 88-84, έπειτα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες που πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, φέρνοντας το προβάδισμα μέχρι και τους 12 πόντους. Ωστόσο η ΑΕΛ ήταν καθ’ όλη την εξέλιξη του αγώνα κοντά στο σκορ, και διεκδίκησε μέχρι τέλους την νίκη. Ως ο ACS MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους (7 ριμπάουντ, 12 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 5-5 μέχρι το 2’, ενώ στην συνέχεια ο Γκάρνετ με τρίποντο έφερε μπροστά την Ομόνοια με 8-5. Ακολούθως η ΑΕΛ με έξι πόντους (από δύο Κένταν, Παρκς, Ράιτ) προηγήθηκε με 11-8, στο 4’, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια με επτά πόντους (τρίποντο ο Τρετιακόβ, από δύο Νεοφύτου-Γούντς) πήρε προβάδισμα με 15-11. Στο 8:30 το σκορ ήταν στο 19-19, με την Ομόνοια να σημειώνει επτά ακόμα πόντους πριν το τέλος της περιόδου (τρίποντο ο Γκάρνερ, από δύο Τρετιακόβ-Γκρίφιν) με το σκορ να πηγαίνει στο 26-19.

Έως το 13’ η Ομόνοια ήταν μπροστά στο σκορ με 32-26, ενώ λίγο αργότερα ο Νεοφύτου με τρίποντο έκανε το 35-26. Δύο λεπτά πιο μετά οι «πράσινοι» έφεραν την διαφορά στους δώδεκα πόντους (40-28), με την ΑΕΛ να αντιδράει και μέχρι το 17:30 να σημειώνει εννέα πόντους (πέντε ο Τάγκσλεϊ, από δύο Πιττάκας-Παρκς) μειώνοντας σε 40-37. Μέχρι το 19:30 οι «πράσινοι» αύξησαν εκ νέου την διαφορά στους εννέα (48-39), με τον Μονιάτη να σημειώνει τρίποντο πριν το τέλος του ημιχρόνου και να μειώνει σε 48-42.

Πιο δυνατά μπήκε στην γ’ περίοδο η Ομόνοια που μέχρι το 21’ έφερε την διαφορά στους δέκα (53-43). Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 61-52 στο 24’, ενώ λίγο αργότερα ο Ράιτ με δύο τρίποντα μείωσε σε 61-58 για το συγκρότημα του Μίκαελ Κοχ. Ακολούθησαν τρεις πόντοι του Γουντς (64-58) ενώ στο 28’ το σκορ ήταν στο 68-63. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 73-68.

Μέχρι το 32:30 η Ομόνοια ήταν μπροστά με 75-72, ενώ στην συνέχεια ο Ράιτ με τέσσερις πόντους έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 76-75. Έπειτα οι «πράσινοι» με επτά πόντους (τρίποντο ο Γκάρνετ, από δύο οι Γκάρεντ-Γούντς) έφεραν την ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου μπροστά με 82-76, με τον Ράιτ στο 36:10 να μειώνει με λέι απ σε 82-78. Ακολούθησαν τρεις πόντοι για τους γηπεδούχους (δύο ο Γκάρνετ, ένα ο Γουντς) με το σκορ να πάει στο 85-78, ενώ έως το 38’ η ομάδα της Λεμεσού με τέσσερις πόντους από τους Τάγκσλεϊ και Ράιτ μείωσε σε 85-82. Στην συνέχεια ο Ράιτ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε στον πόντο την διαφορά (85-84), με τον Γκάρνετ στο 39:20 να φέρνει την Ομόνοια μπροστά με 87-84. Στην συνέχεια ο Πιττάκας επιχείρησε σουτ για τρεις, ήταν όμως άστοχος, με την Ομόνοια να σημειώνει μία ακόμα ελεύθερη βολή πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, με τον Γκρίφιν, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 88-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 48-42, 73-68, 88-84