ΑΕΛ: Σπουδαίο διπλό μέσα στο Στρόβολο

Πολύ μεγάλη νίκη (80-74) επί του Κεραυνού

Με το ροζ φύλλο αγώνος έφυγε η Payabl. EKA AEL BC από τον Στρόβολο, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στον Κεραυνό με 80-74. Κορυφαίους για τους νικητές ο Shepherd με 37 πόντους, 5 ασίστ και 9 ριμπάουντς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 8-8 στο 4’. Ο Κεραυνός πέτυχε 8 σερί πόντους μέχρι το 7’ για το 16-8, ενώ η ΑΕΛ μείωσε τη διαφορά με το δεκάλεπτο να λήγει στο 22-19.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με εύστοχες βολές τη δεύτερη περίοδο για το 22-21, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και στο 15’ έκαναν το 31-24. Οι γαλαζοκίτρινοι Λεμεσού πέτυχαν 10 σερί πόντους μέχρι το 17 (31-34), ενώ η ομάδα της Λευκωσίας πήρε εκ νέου προβάδισμα με το εύστοχο τρίποντο του Στυλιανού στο 19’ (37-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και με τις εύστοχες βολές του Shepherd στο 25’ πήρε εκ νέου προβάδισμα (51-50). Ο ίδιος παίκτης πέτυχε τρίποντο στο 16’ ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (56-50). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ κρατούσε το προβάδισμά της με τον Κεραυνό να είναι καθ’ όλη τη διάρκεια κοντά. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της παίρνοντας το διπλό με 80-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 44-38, 58-65, 74-80

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Spencer 12 (1), Πασιαλής 17 (2), Στυλιανού 18 (4), Raynolds 19, Taylor 6, Χριστοδουλίδης, Κουμής 2, Φ. Τίγκας, Σ. Τίγκας
Payabl. EKA ΑΕΛ BC (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 6, Mc Clure 12 (1), Shepherd 37 (4), Makuoi 8, Γεωργίου 4, Μύθιλλος 1, Εύζωνας, Μονιάτης 4, Χριστοφίδης 2, Henry 6