Εύκολη νίκη για ΑΕΛ

Το τρίτο ροζ φύλλο της πήρε η Payabl EKA ΑΕΛ κερδίζοντας με 92-71 την ΠΑΕΕΚ

Το τρίτο ροζ φύλλο της πήρε η Payabl. EKA ΑΕΛ κερδίζοντας με 92-71 την ΠΑΕΕΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Διακρίθηκαν για τους νικητές οι Kyran Jordan Mc Clure (20 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παναγιώτης Μάρκου (21 πόντους, 5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ) και Μάριος Γεωργίου (12 πόντους,8 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Mετά από εναλλαγή στο σκορ, στο 6' μετά από τρίποντα των Ware και Ware η ΠΑΕΕΚ μπήκε μπροστά με τέσσερις πόντους (15-19), ενώ στο 9' με τις δυο βολές του Day ήταν στους πέντε (20-25). Η Payabl. EKA ΑΕΛ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με βολή του Henry και τρίποντο του Αρμακόλα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 14' με δίποντο του Shepherd, με το σερί να σταματάει στο 16' όταν με λέι απ του ίδιου καλαθοσφαιριστή έγινε το 40-30. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με βολές από τον Γεωργίου που σχημάτισαν το 48-39.

Στο 27΄με λέι απ του Γεωργίου η διαφορά ήταν στους 13 πόντους (65-52), ενώ ακολούθησε σερί έξι πόντων για τους φιλοξενούμενους που ολοκληρώθηκε με βολή του Ware (65-58) μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με δυο βολές από τον Shepherd (67-58).

Oι γηπεδούχοι απλά επιβεβαίωσαν τη νίκη τους στο τρίτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ κατά 12 πόντους (25 έναντι 13 πόντων) παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 92-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-39, 67-58,

Payabl. EKA ΑΕΛ BC (Κάλια Παπαδοπούλου)

Μάρκου 21 (5), Mc Clure 20 (4), Shepherd 16 (1), Makuoi 9, Γεωργίου 12, Βάκης, Μύθιλλος, Αρμακόλας 6 (2), Εύζωνας, Μονιάτης, Χριστοφίδης 2, Henry 6 (1)

ΠΑΕΕΚ (Eυριπίδης Ανδρέου)

Ιkpe 17 (1), Day 25 (3), Ware 13 (3), Αντρέου 2, Ιερωνυμίδης 7 (1), Πογιατζής, Παφίτης, Βασιλείου 2, Κανταρτζής, Γαβριήλ 5 (1)

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία