Έβδομη νίκη στη σειρά για την ΑΕΛ

Κέρδισε τον Αχιλλέα με 82-41 στο «Ν. Σολομωνίδης»

Στην 7η διαδοχική της νίκη έφθασε η Payabl. EKA ΑΕΛ, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης» και που ήταν το ένα εκ των δυο της βραδιάς, κέρδισε τον Αχιλλέα με 82-41, για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Στο πρώτο ημίχρονο, η μετέπειτα νικήτρια είχε προηγηθεί με 38-21, ενώ είχε για κορυφαίο τον Flowers (23 πόντοι, 4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Δυναμικό ξεκίνημα από πλευράς ΑΕΛ, η οποία χάριν κυρίως στη δυνατή της άμυνα και με εκτελεστική ευστοχία, όχι μόνο κράτησε χωρίς σκορ τον Αχιλλέα στα 7 πρώτα λεπτά, αλλά στο χρονικό αυτό διάστημα προηγήθηκε με 14-0.

Ήταν απόλυτη η κυριαρχία της γηπεδούχου στις αρχές της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό ήταν το ότι ο Αχιλλέας, σημείωσε τους πρώτους του πόντους στο 7`19’’, όταν μείωσε σε 14-2, ενώ στο τέλος της 1ης περιόδου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 18-4.

Σε σταθερά επίπεδα κοντά στο +15, πάντα για την ΑΕΛ παρέμενε η διαφορά, μέσα από τη διακύμανση στις αρχές της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια ο Αχιλλέας, βρίσκοντας κάποιες λύσεις στην επίθεση, μείωσε στο -11 (32-21), λίγο πριν το 18`, αλλά με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, η ΑΕΛ αποσπάστηκε στο +17, καθώς στο σημείο εκείνο προηγήθηκε με 38-21.

H δυνατή άμυνα της ΑΕΛ, που είχε παρουσιάσει κατά την 1η περίοδο, την παρουσίασε και στις αρχές της 3ης, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς σκορ και πάλι για αρκετή ώρα ο Αχιλλέας και συγκεκριμένα, περισσότερο από τα τρία πρώτα λεπτά του χρονικού αυτού διαστήματος.

Ταυτόχρονα η γηπεδούχος, ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, της οποίας η τιμή, λίγο πριν το 27`, πλησίασε στους 30 πόντους, όταν το σκορ πήγε στο 55-26.

Στο τέλος της 3ης περιόδου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 62-33.

Μετά από την εξέλιξη στις πρώτες τρεις περιόδου, ήταν βέβαια πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι τουλάχιστον όσον αφορούσε το ερώτημα, του ποιος θα ήταν ο νικητής.

Κάτι άλλωστε που διαφαινόταν όσο το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του και αφού λίγο πριν το 35`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 72-39, στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά πάνω και από το +40, όταν το σκορ έγινε 82-41, που ήταν και το τελικό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-04, 38-21, 62-33, 82-41.

ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 12 (2), Mc Clure 3, Shepherd 13 (1), Makuoi 10, Γεωργίου 3, Βάκης 2, Μύθιλλος 8 (2), Αρμακόλας 3 (1), Εύζωνας 5 (1), Μονιάτης, Flowers 23 (5), Κωνσταντίνου.

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 18, Χριστούδιας 4, Ανθυμιάδης, Tention 5 (1), Shabazz 9 (1), Λουκά, Γεωργίου, Πηλακούτας 3 (1), Τσίγκας, Κυριάκου 2.