«Πάτησε» τη Βαλένθια και έμεινε αήττητος στην Ισπανία ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοπέδωσαν του Ίβηρες με 92-85

Αήττητος στην Ισπανία ο Ολυμπιακός!

Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν ακόμη και στο -15, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο και νίκησαν 92-85 τη Βαλένθια, πηγαίνοντας στο 18-7 και παραμένοντας μόνοι στην κορυφή!

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 4/4 φέτος στην Ισπανία, ενώ παράλληλα διατήρησε και την αήττητη παράδοση στη «Φοντέτα», όπου πλέον μετράει επτά νίκες σε ισάριθμα ματς!

Εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ο Παπανικολάου με 22 πόντους, με τον Βεζένκοφ να προσθέτει 20π. και τον Σλούκα να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 9 ασίστ.

Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» υποχώρησαν στο 13-12, με τον Πρέπελιτς να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ξέφρενο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Ντούμπλιεβιτς να ξεκινάει «ζεστός» από την περιφέρεια και να στέλνει τη Βαλένθια στο 10-4, στα πρώτα δύο λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν προσωρινά στον πόντο με τον Κάναν (10-9), αλλά τα λάθη που ακολούθησαν και η μεγάλη ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. τους έσπρωξε σε επιμέρους σκορ 15-1, για το +15 (25-10), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες έβγαλαν τις άμυνες και με Παπανικολάου και Βεζένκοφ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 5-0 (25-15).

Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα, τον Σλούκα να δημιουργεί και τους Παπανικολάου-Μπλακ ορεξάτους στην επίθεση, ο Ολυμπιακός μπήκε με 10-0 στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε (25-25), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, τα λάθη επέστρεψαν για τους Πειραιώτες, όπως και ο Ντούμπλιεβιτς στο παρκέ, ο οποίος έσπρωξε τη Βαλένθια σε σερί 10-0 (35-25), μέχρι το 16’. Οι βολές του Σλούκα «ξεμπλόκαραν» προσωρινά την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά η κακή άμυνα και η αποτελεσματικότητα των Ισπανών έξω από τα 6,75μ., τους έστειλε ξανά στο +15 (45-30), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ, τελειώνοντας με 5-0 το πρώτο ημίχρονο (45-35).

Με τον Πρέπελιτς να αποτελούσε πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού, η Βαλένθια ήταν στο +13 (50-37), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμούς, καθώς έσφιξαν στην άμυνα και με τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ «καυτούς» στην επίθεση έκαναν σερί 15-0 και πήραν το προβάδισμα (50-52), στο 26’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ένα καλάθι του Τζόουνς για την ισοφάριση, με το ίδιο δίδυμο να στέλνει τους Πειραιώτες στο +5 (52-57). Έκτοτε, το ματς απέκτησε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Χάρπερ κρατούσε επιθετικά τις «νυχτερίδες», αλλά από την άλλη ο ΜακΚίσικ είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (58-65).

Την ίδια… φόρα και στις δύο πλευρές του παρκέ είχε ο Ολυμπιακός και στην έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου, όπου με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο ξεκίνησε με σερί 8-0, πήγε στο +15 (58-73), στο 32’. Η αντίδραση της Βαλένθια ήρθε από τον Πρέπελιτς, ο οποίος επέστρεψε από τον πάγκο και με σερί τρίποντα «ψαλίδισε» τη διαφορά (69-75), στο 35’. Ο Βεζένκοφ απάντησε για τους «ερυθρόλευκους» και έστειλε τη διαφορά +11 (69-80), στο 37’. Οι Γουέμπ και Πρέπελιτς προσπάθησαν να κρατήσουν τους Ισπανούς στο ματς (76-84), αλλά οι Βεζένκοφ και Παπανικολάου πήγαν ξανά την ομάδα του Πειραιά στο

+10 (78-88), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο ματς, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν τη νίκη με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

Πηγή: sportfm.gr