Έδειξε τα δόντια του στη Φενέρ και... έστειλε ηχηρό μήνυμα τετράδας!

Με άμυνα για σεμινάριο, ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε αντίδραση και νίκησε τη Φενέρμπαχτσε

Έβγαλε αντίδραση ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός AKTOR!

Οι «πράσινοι» τα έδωσαν όλα και νίκησαν με σκορ 74-63 τη Φενέρμπαχτσε σε ΟΑΚΑ-ηφαίστειο, παίρνοντας ένα σπουδαίο ροζ φύλλο στη μάχη της τετράδας και βάζοντας από κάτω τους την τουρκική ομάδα, ακόμη και αν δεν κατάφεραν οριακά να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Μετά από ένα κάκιστο ξεκίνημα, κατά τη διάρκεια του οποίου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν και ξέφυγαν με +12 (7-19), ο Παναθηναϊκός AKTOR έσφιξε για τα καλά την άμυνά του με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ξεκινώντας μια επική αντίδραση με επιμέρους σκορ 25-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν το έχασε ποτέ, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη και αφήνοντας πίσω της τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων ημερών με Ζάλγκιρις και Άρη.

Κορυφαίος από στατιστικής πλευράς ήταν με 23 πόντους ο Κέντρικ Ναν, ωστόσο κομβικός λόγω της τρομερής αμυντικής του συνεισφοράς ήταν ο Χουάντσο, που μέτρησε 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, όμως το πάθος που έβγαλε στο παρκέ δεν αποτυπώνεται στα νούμερα. Πολύ καλός με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Ματίας Λεσόρ, βοήθησε με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μπόλικες άμυνες ο Καλαϊτζάκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν την αρχική αστοχία της Φενέρ ώστε να προηγηθούν 3-0 με τρίποντο του Γκριγκόνις. Η Φενέρ άνοιξε το δικό της σκορ με κάρφωμα του Σανλί, ενώ ο Καλάθης πήγε όλο το δρόμο και σκόραρε λέι απ για το 5-4. Μετά από λάθος του Γκριγκόνις, ο Νουά έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ σκόραρε ξανά για το 5-8. Ο άστοχος για πολλή ώρα Παναθηναϊκός AKTOR έσπασε την… αφλογιστία με δύο βολές του Γκραντ, μειώνοντας σε 7-8, όμως ο Σανλί απάντησε με τρίποντο από την κορυφή και ο Χέιζ έβαλε λέι απ για το 7-13. Οι Τούρκοι συνέχισαν να δείχνουν πολύ σοβαρό πρόσωπο και βρέθηκαν στο +8 με τον πρωταγωνιστή των πρώτων λεπτών, Νικ Καλάθη (7-15), ενώ ο επίσης εξαιρετικός Χέιζ έκανε τη διαφορά διψήφια (7-19). Ο Βιλντόσα ξεκόλλησε τους «πράσινους» με τρίποντο με την… τρίτη για το 12-19, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 13-21 χάρη σε καλάθι του Μπιμπέροβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καλαϊτζάκης έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στο τρανζίσιον μειώνοντας σε 15-21, ενώ ο Μότλεϊ απάντησε με δύο ελεύθερες βολές για το 15-23. Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε ένα πολύ δύσκολο λέι απ για το 17-23, ενώ ο Βιλντόσα έβαλε… χορευτικό καλάθι διαμορφώνοντας το 19-23. Ο Ναν με τον Λεσόρ πήραν τη σκυτάλη και έφεραν το ματς στο καλάθι (23-25), ενώ ο μαχητικότατος Χουάντσο ευστόχησε με φόλοου για την ισοπαλία (25-25). Ο Μότλεϊ πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε δύο βολές, ευστοχώντας για το νέο τουρκικό προβάδισμα (25-27), με τον Γκραντ να εκμεταλλεύεται την καλή άμυνα και να ισοφαρίζει (27-27). Ο Μπιμπέροβιτς έβαλε δύσκολο σουτ για το 27-30, όμως με Γκριγκόνις και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε μπροστά 31-30. Ο Γκραντ έβαλε πολύ δύσκολο γκολ φάουλ πάνω σε ασφυκτική άμυνα, πριν ο Ναν χτυπήσει στον αιφνιδιασμό για το 36-30. Ο Καλαϊτζάκης ολοκλήρωσε το ημίχρονο με κλέψιμο και λέι απ για το 38-30.

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου με λέι απ για το 38-32, όμως μετά από συνεχόμενες άμυνες του Χουάντσο και πόντους από Λεσόρ και Ναν, η διαφορά έγινε διψήφια (42-32). Ο Καλάθης ευστόχησε σε σημαντικό τρίποντο για το 42-35, ενώ ο Λεσόρ επισκέφτηκε τη γραμμή και δεν λάθεψε για το 44-35. Ο Γουίλμπεκιν βρήκε στόχο από τη γωνία για το 44-38, ενώ ο ανεβασμένος Ναν σκόραρε δύο σερί λέι απ για το 48-38 εκμεταλλευόμενος το αμυντικό ρεσιτάλ του Χουάντσο. Ο Ισπανός φόργουορντ πήρε τη σκυτάλη και κάρφωσε μετά από έξυπνη επαναφορά, για το +13 των γηπεδούχων, ενώ ο Γκραντ υπέγραψε με ταμπλό το 53-38. Η Φενέρ επιχείρησε να δείξει αντίδραση με κορυφαίο τον Μπιμπέροβιτς που πέτυχε συνεχόμενα σουτ από μακριά για το 55-45, πριν ο Ναν ευστοχήσει σε δύο βολές για το 57-45. Ο Μότλεϊ κάρφωσε και διαμόρφωσε το 57-47 της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Γουίλμπεκιν μείωσε σε 57-50 με γκολ φάουλ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου μπήκε μετά από πολύ ώρα και σκόραρε χουκ για το 59-50. Με συνεχόμενους πόντους του Μότλεϊ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν κι άλλο, διαμορφώνοντας το 59-54. Ο Ναν έδωσε λύση με κρίσιμο καλάθι πάνω σε άμυνα για το 61-54, ενώ ο τρομερός Μότλεϊ κέρδισε και έβαλε βολές για το 61-56. Ο Ναν συνέχισε να δίνει τρομερές λύσεις με ατομικές ενέργειες και έφερε το σκορ στο 63-56, ενώ ο Γουίλμπεκιν μείωσε με βολές σε 63-58. Ο γκαρντ των «πρασίνων» το πήρε προσωπικά και νίκησε ξανά όλη την άμυνα της Φενέρ δύο φορές για το 67-60. Ο Καλάθης πήρε βολές και έβαλε μόνο τη μία, ενώ ο Μήτογλου ευστόχησε σε δύο για το 69-61 και αρκετά λεπτά αργότερα ευστόχησε σε λέι απ καθαρίζοντας το ματς με το 71-61. Ο Λεσόρ έβαλε δύσκολο λέι απ για το 74-61, όμως ένα καλάθι του Γουίλμπεκιν στέρησε από τους πράσινους την κάλυψη της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Α1: Τελευταία Ενημέρωση