Ζορίστηκε, αλλά έκανε το 2-0 η Ρεάλ Μαδρίτης

Τα βρήκε… σκούρα για τρία δεκάλεπτα

Τα βρήκε… σκούρα για τρία δεκάλεπτα, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στην 4η περίοδο και κέρδισε 92-83 εντός την Γκραν Κανάρια στο δεύτερο ημιτελικό.

Η Γκραν Κανάρια αντιστάθηκε πολύ περισσότερο σε σχέση με το πρώτο ματς των ημιτελικών των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, αφού ήταν αρκετά διαβασμένη και ξεχαρβάλωσε το παιχνίδι της ομάδας του Λάσο.

Μάλιστα, έφτασε να προηγείται με 7 πόντους λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Εντούτοις, η «Βασίλισσα» κυριάρχησε απόλυτα στο 4ο δεκάλεπτο (22-13 το επιμέρους σκορ), στο οποίο είχε 9/16 εντός παιδιάς για να φτάσει στην εντός έδρας νίκη 92-83.

Καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων οι Ντόντσιτς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιουλ (13 πόντοι), Αγιόν (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάλβιν (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Έτσι λοιπόν, οι Μαδριλένοι έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον χρειάζονται ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα για να βρεθούν στους τελικούς. Το τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη στην έδρα της Γκραν Κανάρια.