Ατσάλινος Παναθηναϊκός στο Μόναχο

Έκανε δικό του το πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιξε με τη φωτιά στο BMW Park, αλλά στην τελική ευθεία έπραξε τα δέοντα και κέρδισε την Μπάγερν (82-75)! Με τον Κώστα Σλούκα να ηγείται στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να αποτελεί τον "X-Factor" σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε τη νίκη (ένατη φετινή μακριά από το ΟΑΚΑ) και αγκάλιασε τη δεύτερη θέση της κατάταξης και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της regular season.

Οι πράσινοι έκαναν αυτό που χρειαζόταν για να μην μπουν σε περιπέτειες, σε σενάρια και σε... υπολογισμούς, γνωρίζοντας πλέον πως με νίκη επί της Άλμπα σε μια βδομάδα στο ΟΑΚΑ (11/4, 21:15) θα είναι δεύτεροι στην αυλαία της regular season.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων (0-4). Ο Μπολμάρο έβαλε τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων, όμως ο Μήτογλου σκόραρε ξανά για το 2-6. Ο Ιμπάκα έβαλε τρίποντο από την κορυφή (5-6), ενώ ο Μπόνγκα έβαλε μπροστά την Μπάγερν με βολές (7-6). Ο Λεσόρ άνοιξε τον προσωπικό του λογαριασμό από κοντά (7-8), όμως ο Ιμπάκα του απάντησε με νέο μακρινό σουτ και στη συνέχεια έβαλε βολές για το 12-8. Ο Γκιφάι με τρίποντο συνέχισε το καλό διάστημα της Μπάγερν γράφοντας το 15-8, όμως ο Παπαπέτρου του απάντησε για το 15-11. Ο Χουάντσο μείωσε στο καλάθι (15-13), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε 18-13 χάρη σε τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ναν μείωσε αμέσως σε 18-16 με σουτ από την κορυφή, ενώ ο Σλούκας ισοφάρισε σε 18-18. Η Μπάγερν απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα από Βάιλερ-Μπαμπ και Γκιφάι, ξεφεύγοντας ξανά με +6 (24-18). Ο Ναν αντέδρασε με έμμεσο τρίποντο και έριξε τη διαφορά στο 24-21, ενώ ο Χουάντσο με πολύ μακρινό σουτ τριών πόντων ισοφάρισε ξανά σε 24-24. Η Μπάγερν ξαναπέρασε μπροστά με Φρανσίσκο και Ιμπάκα (28-26), πριν ο Βιλντόσα διαμορφώσει το 28-28. Ο Παπαπέτρου σκόραρε από μέση απόσταση και ο Λεσόρ επίσης στο τρανζίσιον, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό AKTOR στο +4 (28-32). Ο εξαιρετικός Χουάντσο ευστόχησε από τη γραμμή (28-34), όμως ο Λούτσιτς απάντησε με γκολ-φάουλ για το 31-34. Ο κομβικός Παπαπέτρου έβαλε κι αυτός έμμεσο τρίποντο (31-37), με τον Μπολμάρο να ευστοχεί σε φλόουτερ για το 33-37. Ο Σλούκας βρήκε ρυθμό με μακρινό σουτ για το 35-40, και το ημίχρονο έληξε 36-40 με μία βολή του Μπολμάρο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αντετοκούνμπο πήρε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και ο Σλούκας διαμόρφωσε το 36-42 από μέση απόσταση. Ο Έντουαρντς μείωσε με τρίποντο, όμως ο Ναν απάντησε με δύσκολο λέι απ για το 39-44. Ο Μπόνγκα ευστόχησε για τρεις (42-44), ενώ ο Ιμπάκα έφτιαξε καλάθι για τον Έντουαρντς που ισοφάρισε σε 44-44. Ο Ναν συνέχισε να είναι «καυτός» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους γράφοντας το 44-49, όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ σκόραρε ένα ακόμη τρίποντο για το 47-49. Ο Έντουαρντς έφερε ξανά σε ισορροπία το ματς (49-49), πριν ο Μπαμπ ευστοχήσει ξανά από μακριά για το 52-51. Ο Γκριγκόνις έβαλε συνεχόμενες βολές και ανέκτησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (52-54), ενώ ο Λεσόρ απάντησε στον Χάρις για το 54-56. Ο Ναν έβαλε μπάζερ μπίτερ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 54-58.

Στην τελευταία περίοδο, ο Γκραντ έφερε τους πράσινους για πρώτη φορά στο +7 (54-61). Ο Ιμπάκα μείωσε από κοντά, όμως ο Γκραντ έβαλε βολές και επανέφερε το σκορ στο 56-63. Ο Μπολμάρο έβαλε απίστευτο σουτ στη λήξη επίθεσης, ενώ στην επόμενη φάση πέτυχε γκολ-φάουλ διαμορφώνοντας το 62-63. Το σερί της Μπάγερν συνεχίστηκε με το 5ο τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ για το νέο γερμανικό προβάδισμα (65-63), με τον Σλούκα να βάζει μεγάλο σουτ για το 65-66. Ο Λεσόρ ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το 65-68, ενώ ο Χουάντσο απάντησε στον Ιμπάκα και υπέγραψε το 67-70. Ο Λούτσιτς ευστόχησε ελεύθερος από τη γωνία (70-70), όμως ο Γκραντ απάντησε με τυχερό τρίποντο και ο Λεσόρ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 70-75. Ο τρομερός Χουάντσο έφτασε τους 14 πόντους και ευστόχησε από μακριά σε κομβικό σημείο για το 70-78. Η Μπάγερν αντέδρασε πάλι με 5 γρήγορους πόντους από Έντουαρντς και Λούτσιτς, ενώ ο Σλούκας έβαλε δύο βολές για το 75-80. Η άμυνα βγήκε και ο Ναν σκόραρε για το 75-82, χαρίζοντας τη ν΄κη στον Παναθηναϊκό οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82