Άλωσε την Μπολόνια η επτάψυχη Μπασκόνια

Και έκλεισε ραντεβού με τη Μακάμπι στα play-ins

Επτάψυχη Μπασκόνια, έστειλε τη Βίρτους στην Εφές και έγινε... υποψήφια αντίπαλος του Παναθηναϊκού ΑKTOR! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με μια ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στην Μπολόνια 95-91 και πάει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας ματς την «ομάδα του λαού»!

Απίθανη εμφάνιση από τον Μάρκους Χάουαρντ ο οποίος πέτυχε 34 πόντους σε 32:04 συμμετοχής, με τον Μαρίνκοβιτς και τον ΜακΙντάιρ να προσθέτουν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Μεγάλη άμυνα στο φινάλε από τον Τσίμα Μονέκε, ο οποίος κέρδισε το φάουλ και κλείδωσε τη νίκη με 2/2 βολές.

Ο Λούντμπεργκ μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπάνκι, με το Δανό να τελειώνει το ματς με 18 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δυο ασίστ, την στιγμή που ο Μπελινέλι είχε 11 πόντους.

Tην Τρίτη 16/4 η «μάχη» της Μπασκόνια με τη Μακάμπι στο Βελιγράδι με γηπεδούχο την ομάδα του Ισραήλ, με τον νικητή να αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Το ματς:

Ισορροπημένο το ματς στην Μπολόνια με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στην πρώτη περίοδο και τους Χάκετ, Μπελινέλι και Σενγκέλια να έχουν τη μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα στο πρώτο πεντάλεπτο για τη Βίρτους, την στιγμή που ο Μονέκε, ο ΜακΙντάιρ και ο Κοστέλο, βοηθούσαν την Μπασκόνια σε άμυνα και επίθεση να παραμείνει σε απόσταση βολής για το 17-15. Ο Χάουαρντ έβαλε για πρώτη φορά τους Βάσκους μπεοστά στο ματς στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Μπελινέλι να ολοκληρώνει με καλάθι την πρώτη περίοδο για το 22-21.

Η ομάδα του Μπάνκι ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Χάκετ να είναι εξαιρετικός και τον Λούντμπεργκ να φτάνει τους εννέα πόντους στα πέντε λεπτά, για το 38-35, την στιγμή που ο Μάρκους Χάουαρντ συνέχιζε απτόητος ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 38-38. Όμως η Βίρτους με ένα επί μέρους 13-0 έφερε το σκορ στο 51-38 πηγαίνοντας στο ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας εννέα πόντων (53-44).

Yπερηχητική με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Μπασκόνια, έσφιξε την άμυνα της μετά το 64-54 του Μπελινέλι βρήκε σκορ με τον Μαρίνκοβιτς και τον ΜακΙντάιρ να φέρνουν το ματς στο +4 (67-71) μόλις 1:48 πριν το φινάλε. Ο Παϊόλα με τον Λούντμπεργκ βοήθησαν τη Βίρτους να αντιδράσει διαμορφώνοντας το σκορ στο +1 (74-75) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Συγκλονιστική διακύμανση στην 4η περίοδο με την Μπασκόνια να φεύγει στο +6 και τη Βίρτους δειλά-δειλά να πλησιάζει με τον Τζόρνταν Μίκι να αποδεικνύεται... άσος από το μανίκι του Μπάνκι. Ο Χάουαρντ στα 3:57 έφερε με δυο βολές την Μπασκόνια στο +7 όμως το τρίποντο του Αμπάς έφερε το ματς στο 88-90. Ο Μίκι ισοφάρισε (90-90) με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στις βολές την Μπασκόνια να αποδεικνύεται ψυχραιμότερη και με την καλή άμυνα του Μονέκε και τις δυο τους εύστοχες βολές, απέδρασε από την Μπολόνια με σκορ 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 53-44, 74-75, 91-95