Επτάψυχη Εφές «άλωσε» την έδρα της Φενέρ

Και είναι φαβορί για τα play-in

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα στο ντέρμπι από την Εφές, η οποία με μπροστάρη τον Κλάιμπερν πήγε στο 3-8 στο πρώτο τρίλεπτο και με τους Οσμάνι και Λάρκιν έφτασε στο +8 (8-16), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Φενέρμπαχτσε έσφιξε αμυντικά και μείωσε στο τρίποντο (13-16), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πιο… φορτσάτη μπήκε η Φενέρ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σουτ από την περιφέρεια έκανε την ανατροπή και πήγε στο +6 (26-20), στο 14’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τους Τόμπσον και Κλάιμπερν, οι οποίοι της έδωσαν ξανά το προβάδισμα (29-32), στο 18’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο «μίλησαν» οι Παπαγιάννης και Χέιζ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (36-32).

Με επιμέρους σκορ 3-7 ξεκίνησε η Εφές στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας (39-39), στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (52-51).

Η Φενέρ διατηρούσε το προβάδισμά της (58-57) στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, με ένα ξέσπασμα του Κλάιμπερν να φέρνει την Εφές στο +4 (58-62), στο 34’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον έλεγχο ξεφεύγοντας στο +6 (61-67) και με τον Οτούρου πήγαν στο +7 (69-76), στο 38’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από Παπαγιάννη και Γουίλμπεκιν, φέρνοντας το ντέρμπι στο καλάθι (74-76). Η πήρε «ανάσα» με τρίποντο του Μπομπουά, με τον Γκούντουριτς να απαντά (77-79), στα 35,8’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση σκόραρε ο Λάρκιν, με το τρίποντο του Μπιμπέροβιτς να κάνει το 80-81. Στα 3’’ ο Μπράιαντ έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Χέιζ να αστοχεί σε τρίποντο από τα 8 μέτρα και την Εφές να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-82!

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-32, 52-51, 80-82